15 1 0 4000 1 https://haktanbozer.com.tr 300

Buzzer

Buzzer verilen voltaja göre farklı ses sinyalleri sağlayan bir cihazdır. Maliyeti az, üretimi basit ve çok hafif olmasından dolayı kullanım alanı çok geniştir. Devreli ve Devresiz olmak üzere 2 farklı tipi vardır. Buzzer geniş alanlara sesi yayabilme amacı ile tasarlanmıştır.

Buzzer çeşitli inputlar(sinyaller) alır ve buna cevaben ses yayar. Ses üretmek için çeşitli araçlar kullanılabilir;  elektromekanik, elektronik ve mekanik.

İlk önce buzzer direnç ve transistör yardımıyla input pinine gelen DC voltu salınım sinyaline çevirir. İnduktör bobini kullanarak sinyal büyütülür. Piezo seramik diske yüksek gerilim uygulandığında radyal yönde mekanik olarak genişleme ve daralmaya sebep olur. Bu da içerideki metal plakanın ters yönde bükülmesine sebep olur. Metal plakanın sürekli olarak zıt yönde bükülmesi ve büzülmesi sonucu buzzer havada ses dalgaları üretir.

Buzzer enerjiyi alır ve onu akustik enerjisine çevirir. Bazı buzzer çeşitleri kendi devrelerine sahiptir. Onlar gücü direkt olarak cihazın güç kaynağından alır. Diğer yandan bazı buzzer çeşitleri ise pilli olabilir. Bu sayede elektrik kesintisinde çalışmaya devam edebilirler .Bazı buzzer çeşitleri ise tehlikeli seviyede gerilime sahip güç kaynaklarının üzerinde bulunurlar. Şebeke yerine teklikeli gerilim hattından beslenerek çalışır.

Buzzer Türleri

1- Manyetik Buzzer

Manyetik buzzer sesi bobin yardımı ile yayar. Elektrik akısı bobini aktif hali getirir ve ses oluşur.

2- Elektromekanik Buzzer

Elektromekanik buzzerın kendi içindeki tasarımı bir çok parçayı birleştirir. Bu çeşidi diğerlerinden ayıran yönü , akım alete doğru giderken temas noktası aktif olur. Eski tip ev zilleri elektromekaniktir fakat günümüzde pek kullanımı kalmamıştır.

3- Mekanik Buzzer

Mekanik buzzerlarda elektrik alımı yerine sıkıca sarılmış yaylar kullanılır. Bu sayede mekanik enerji sese çevirilmiş olur.

4- Piezo Buzzer

Düşük maliyeti ve yüksek performansı sebebi ile çok popülerdir.Elektrik akımına göre farklı tepkiler verebilen bir çeşittir .Bu sayede aynı buzzerdan farklı zamanlarda farklı tonlarda sesler alınabilir.

 

Ulam:Arduino
Etiket:
Önceki Yazı
4*4 Keypad
Sıradaki Yazı
RGB LED