15 1 0 4000 1 https://haktanbozer.com.tr 300

James Donkey JD240 İncelemesi

Başlamadan önce belirteyim. İncelediğim model 560MB/s Okuma, 500MB/sn Yazma değerlerine sahip olan James Donkey JD240 modeli. Bir de 510MB/s Okuma, 500MB/s Yazma değerlerine sahip olan James Donkey JD240 LE modeli var. Tek farkları sahip oldukları okuma değerleri. Hangisinde kullanılan çip nedir, daha kaliteli olan hangisidir gibi konularda hiçbir bilgi bulamadım.

 

SSD miz böyle bir kutu içinde geliyor.

 

Kutunun arka tarafında ise SSD nin arka yüzünü görüyoruz.

 

 

Kutunun içinden SSD ve hem garanti belgesi hem kullanma kılavuzu olan bir kitapçık çıkıyor.

SSD nin ön yüzünün fotoğrafını çekmeyi unutmuşum 🙂 Ama internette gördüğünüz fotoğrafın aynısı. Değişen hiçbir şey yok.

 

Okuma hızı belirtilen değere çok yakın bir değer çıktı. Yazma ise bir tık altında. Ama yine de çok güzel.

Montajını yaptım. Sorunsuz bir şekilde Windows 10 formatı attım. Herhangi bir sıkıntı yaşamadım. İşlem de SSD olduğu için çok hızlı oldu. Her şey yolundaydı yani. Ardından CrystalDiskMark ile hız testi yaptım.

 

Ben alırken yanlış hatırlamıyorsam İncehesap sitesinde 200TL, N11 de 220TL gibi bir fiyatı vardı. Şimdi baktığımda ise şu anda piyasada yok.

 

Ben alırken bazı markalardan bir tık ucuz ama okuma yazma değerleri en iyi olan modeldi. 3 yıl veya 108TBW garantisi var.  Birebir değişim yapıyorlar. Diyeceksiniz ki “Veri güvenliği ne durumda?”. Belirtilene göre kullanılan NAND tipi Samsung 32 katmanlı 3D V-NAND TLC veya eşdeğer bir NAND. Piyasada bilinen markalar kadar güvenilirdir diye düşünüyorum. Tabii ki her zaman tek diske güvenmemek, harici bir diske yedekleme almak lazım. Yoksa öyle durumlar oluyor ki isterseniz en iyi veri kurtarma merkezine bir çuval para verin, bozulmanın geri dönüşü olmadığı için kurtarma işlemi yapamıyorlar.

Değerlendirmeye gelirsem

James Donkey in JD240 modeli fiyatına bakılırsa piyasadaki en iyi F/P oranına sahip olan SSD ler arasına girer. 3 yıl/108TBW garantisi olması da olumlu bir artı. Veri güvenliği kısmında çok bir fikrim yok. Kendiniz karar verin.

Ulam:İnceleme
Önceki Yazı
HDD Caddy İncelemesi
Sıradaki Yazı
Samsung Cihazlarda Download Mode a Alma