15 1 0 4000 1 https://haktanbozer.com.tr 300

Şasi Numarası ile Araç Bilgilerine Erişme

Evet arkadaşlar bugün sizlerle araçların şasi numarası (VIN) ile araçlarınızın özelliklerini görmeyi göstereceğim. İki adet site buldum.Biri çok popüler bir site. Fakat benim denediğim araçta biraz farklı sonuçlar verdi.

İlk sitenin adı vinformer.su  benim sorguladığım araç 2011 model Latitude. Fakat bu site 2007 model Laguna olarak gördü. Şimdi bu siteden nasıl sorgu yapıldığına geçelim.

Öncelikle vinformer.su sitesine giriyoruz. Ardndan böyle bir sayfa karşılıyor bizi.

 

Kullanımı gayet basit. VIN yazısının sağındaki kutucuğa şasi numaranızı giriyorsunuz. Ardından “Check!” butonuna basıyorsunuz. Günde ücretsiz olarak 3 tane sorgu yapabiliyorsunuz. Fazlası için ücretli üyelik istiyor.

 

 

Sorgunun ardından böyle bir sayfa geliyor. Başta dediğim gibi bu bilgiler sorguladığım araç için yanlış. Nedenini bilmiyorum.

 

Şimdi geçelim bir diğer siteye. Bu site Rusça. Arada İngilizce bilgiler de var. Karışık biraz. Ama Translate ile kullanabiliyorsunuz.

Sitenin adı carinfo.kiev.ua/cars/vin/

 

Böyle bir site karşımıza geliyor. Alt taraftaki marka kısmında birçok marka mevcut. Uzamasın yazı diye eklemedim ben. Uygun olan markayı seçip devam edin.

 

Yazının başında da bahsettiğim gibi sorgulama yapacağım araç Latitude olduğu için Renault markasını seçtim. Şasi numarasını yazacağınız kısmın altında da şasi numarasındaki harf ve sayıların anlamı verilmiş. Eğer bu konuda meraklıysanız Translate yardımı ile bilgi alabilirsiniz. Kutucuğa şasi numaranızı girdikten sonra reCAPTCHA doğrulamasını yapıp “Check” butonyna basıyorsunuz.

 

Çıkan sonuç sayfası bu şekilde. Hatta daha uzun fakat yazının düzeni bozulmasın diye kısa kısmını aldım ben. Oldukça detaylı olarak aracınızdaki fabrika çıkışlı özellikleri öğrenebiliyorsunuz.

 

 

Uzun lafın kısası basit sorgular için vinformer.su sitesini, detaylı sorgular için ise carinfo.kiev.ua/cars/vin/ adresini kullanabilirsiniz.

 

Önceki Yazı
Neden Bluetooth Fare?
Sıradaki Yazı
Aracınıza Uygun Parçaları Bulun!