15 1 0 4000 1 https://haktanbozer.com.tr 300

ADAS Nedir?

Advanced Driver-Assistance Systems (Türkçe çevirisi ile, Gelişmiş Sürücü Yardımı Sistemleri veya İngilizce kısaltması ile ADAS) sürücüye sürüş sürecinde yardımcı olacak sistemlerdir. Güvenli bir insan-makine arayüzü ile tasarlandıklarında, araç güvenliğini arttırırlar.

 

Yol kazalarının çoğu insan hatalarıyla meydana gelir. Gelişmiş Sürücü Destek Sistemleri, güvenlik ve daha iyi sürüş için araç sistemlerini otomatikleştirmek, uyarlamak ve geliştirmek için geliştirilmiş sistemlerdir. ADAS tarafından araca sağlanan otomatik sistemin insan hatasını en aza indirerek yoldaki ölümleri azalttığı kanıtlanmıştır. Güvenlik önlemleri, sürücüyü olası sorunlara karşı uyaran teknolojiler sunarak çarpışma ve kazaları önlemek veya koruma önlemlerini ve aracı kontrol altına alarak çarpışmaları önlemek için tasarlanmıştır. Uyarlanabilir özellikler aydınlatmayı otomatikleştirebilir, uyarlanabilir. Bunlar hız sabitleyici kontrolü ve çarpışmadan kaçınma, Yaya çarpmalarından kaçınma (PCAM), satnav / trafik uyarıları dahil etme, akıllı telefonlara bağlanma, sürücüyü diğer araçlara veya tehlikelere karşı uyarma, şeritten ayrılma uyarı sistemi, otomatik şerit merkezleme veya kör nokta uyarı sisteminin birleşimidir.

 

Giderek artan sayıda modern araç ile birlikte, elektronik denge kontrolü, kilitlenme önleyici frenler, şerit ayrılma uyarısı, adaptif cruise control ve çekiş kontrolü gibi gelişmiş sürücü destek sistemlerine sahiptir. Bu sistemler mekanik hizalama ayarlarından etkilenebilir. Bu, birçok üreticinin bu sistemler için elektronik ayarlama yapmalarını sağlamıştır.

 

Mevcut olan birçok ADAS formu vardır; Bazı özellikler araçlara yerleştirilmiştir veya bir eklenti paketi olarak mevcuttur. Ayrıca, satış sonrası çözümler mevcuttur. ADAS, otomotiv görüntüleme, LiDAR, radar, görüntü işleme, bilgisayarlı görü ve araç içi ağ dahil olmak üzere birden fazla veri kaynağından gelen girdilere dayanır. Araçtan-Araca [İngilizce hali Vehicle-to-vehicle (V2V) ] veya Araçtan-Altyapıya (İngilizce Hali Vehicle-to-Infrastructure) mobil veri veya wifi veri ağı sayesinde bağlantı kurarak diğer araçlar gibi, birincil araç platformundan ayrı başka kaynaklardan ilave girişler mümkündür.

 

Gelişmiş sürücü destek sistemleri, otomotiv elektroniğindeki en hızlı büyüyen segmentlerden biridir, [6], IEEE 2020 gibi teknolojiye özgü standartlar geliştiren ISO 26262 araç güvenlik sistemlerinde, endüstri çapında kalite standartlarının benimsenme oranlarını giderek artırmaktadır.

 

Yeni nesil ADAS sistemleri kablosuz teknolojiler sayesinde, Araçtan-Araca [İngilizce hali Vehicle-to-vehicle (V2V) ] veya Araçtan-Altyapıya (İngilizce Hali Vehicle-to-Infrastructure) altyapılarını daha çok kullanır hale gelmiştir.

Ulam:Nedir?
Önceki Yazı
Koogeek KLSP1 İncelemesi
Sıradaki Yazı
USB Mini LED İncelemesi