15 1 0 4000 1 https://haktanbozer.com.tr 300

DAC Nedir?

DAC, D.A.C, D-to-A (Digital to Analog Converter) veya Türkçe hali ile Dijitalden Analoğa Çevirici adından da anlaşılacağı şekilde dijital bir sinyali analog sinyale dönüştüren bir sistemdir.

Birden fazşa DAC mimarisi vardır. Kullanım alanına göre en iyi DAC tercihi için teknik özelliklerine iyi bakmak gerekir.

DAC cihazları, müzik çalarlarda dijital veri akışlarını analog ses sinyallerine dönüştürmek için yaygın olarak kullanılır. Ayrıca, dijital video verilerini, monokrom veya renkli görüntüler görüntülemek üzere ekran sürücülerine bağlanan analog video sinyallerine dönüştürmek için televizyonlarda ve cep telefonlarında da kullanılır. Bu iki uygulama, frekans / çözünürlük değişiminin karşıt uçlarında DAC‘ları kullanır.

 

Bir DAC, soyut bir sonlu hassasiyetli sayıyı (genellikle sabit noktalı bir ikili sayı) fiziksel bir miktara (Örneğin bir voltaj veya basınç gibi.) dönüştürür. Özellikle, DAC‘lar sonlu hassasiyetli zaman serisi verilerini sürekli değişen bir fiziksel sinyale dönüştürmek için sıklıkla kullanılır.

 

İdeal bir DAC, soyut sayıları, daha sonra darbeler arasındaki verileri doldurmak için bir enterpolasyon formu kullanarak yeniden yapılanma filtresi tarafından işlenen impuls dizisinin kavramsal bir dizisine dönüştürür. Geleneksel bir pratik DAC, sayıları, sıfır sıralı tutma ile modellenen bir dikdörtgen fonksiyonlar dizisinden oluşan parçalı bir sabit fonksiyona dönüştürür. Diğer DAC sistemleri (Örneğin delta-sigma modülasyonuna dayalı olanlar gibi.), sorunsuz şekilde değişen bir sinyal üretmek için benzer şekilde filtrelenebilen bir darbe yoğunluğu modülasyonlu çıktı üretir.

 

DAC‘lar ve ADC’ler, dijital devrime büyük ölçüde katkıda bulunan etkin bir teknolojinin bir parçasıdır. Örneğin, bir uzun mesafe telefon görüşmesini düşünün. Arayan kişinin sesi bir mikrofon tarafından bir analog elektrik sinyaline dönüştürülür, daha sonra analog sinyal bir ADC tarafından bir dijital akıma dönüştürülür. Dijital akış daha sonra mutlaka ses değil, diğer dijital verilerle birlikte gönderilebileceği ağ paketlerine bölünür. Paketler daha sonra hedefe alınır, ancak her paket tamamen farklı bir rota izleyebilir ve hedefe doğru zaman sırasına bile ulaşamayabilir. Dijital ses verileri daha sonra paketlerden çıkarılır ve bir dijital veri akışına birleştirilir. Bir DAC, bunu tekrar bir ses amplifikatörünü çalıştıran bir analog elektrik sinyaline dönüştürür ve sonunda bir ses hoparlörü kullanır ve sonunda ses üretir.

 

Modern ses sinyallerinin çoğu dijital bir biçimde (örneğin MP3’ler ve CD’ler) depolanır ve hoparlörler aracılığıyla duyulmaları için analog sinyale dönüştürülmeleri gerekir. DAC‘lar bu nedenle CD çalarlarda, dijital müzik çalarlarda ve PC ses kartlarında bulunur.

 

Profesyonel bağımsız DAC‘lar ayrıca en üst seviye hi-fi sistemlerinde bulunabilir. Bunlar normal olarak uyumlu bir CD çaların veya özel taşımaların (temelde dahili DAC olmayan bir CD çalardır) dijital çıkışını alır ve sinyali, daha sonra hoparlörleri sürmek için bir amplifikatöre beslenebilen analog bir hat seviyesi çıkışına dönüştürür.

 

Benzer dijital-analog çeviriciler USB hoparlörler gibi dijital hoparlörlerde ve ses kartlarında bulunabilir.

IP üzerinden ses uygulamalarında, kaynak ilk önce aktarım için sayısallaştırılmalıdır, bu nedenle bir ADC yoluyla dönüştürülmek zorundadır ve daha sonra alıcı tarafın ucunda bir DAC kullanılarak tekrar analog haline getirilir.

 

Video örneklemesi, hem katod ışını tüplerinin (bunun için dijital video temeli çalışmalarının büyük çoğunluğunun hedeflendiği) yüksek oranda doğrusal olmayan tepki ve hem de bir dijital görüntü temeli çalışmasının hedeflendiği insan gözü sayesinde tamamen farklı bir ölçekte çalışma eğilimindedir. Ekranın tam dinamik aralığında eşit olarak dağıtılmış parlaklık adımlarının görüntüsü – bu nedenle, her kanalın pratik olmayan her çıkış seviyesi için DAC‘a mühendisliği kodlanmış bir değer yapmak için yeterince derin renk çözünürlüğüne sahip bilgisayar video uygulamalarında RAMDAC‘ların kullanılması gerekir (örneğin, bir Atari ST ya da Sega Genesis 24 böyle değere ihtiyaç duyardı; 24 bit ekran kartı 768’e ihtiyaç duyardı …). Bu doğal bozulma göz önüne alındığında, bir televizyon veya video projektörün doğru bir şekilde 1000: 1 veya daha büyük bir doğrusal kontrast oranı (en karanlık ve en parlak çıkış seviyeleri arasındaki fark) 1000: 1 veya daha yüksek, sadece 10 bit ses hassasiyetine eşdeğer olabileceği iddiası normal değildir. 8 bit hassasiyetli sinyalleri kabul edin ve kanal başına yalnızca 6 veya 7 bit’i temsil eden bir LCD panel kullanın.

 

Bilgisayar gibi dijital bir kaynaktan gelen video sinyalleri, eğer analog monitörde gösteriliyorsa analog forma dönüştürülmelidir. 2007 itibariyle, analog girişler dijitalden daha yaygın olarak kullanılıyordu, ancak bu DVI ve / veya HDMI bağlantılarına sahip düz panel ekranların yaygınlaşmasıyla değişti.  Video DAC, analog olan herhangi bir dijital video oynatıcıya dahil edildi. çıktılar. DAC genellikle RAMDAC olarak adlandırılan bir cihaz yapmak için gama düzeltmesi, kontrast ve parlaklık için dönüşüm tabloları içeren bazı hafıza (RAM) ile entegredir.

 

DAC ile uzaktan ilgili olan bir cihaz, dijital olarak bir analog sinyali kontrol etmek için kullanılan dijital olarak kontrol edilen potansiyometredir.

 

Kaynakça

Ulam:Nedir?
Önceki Yazı
USB Mini LED İncelemesi
Sıradaki Yazı
Hi-fi Nedir?