15 1 0 4000 1 https://haktanbozer.com.tr 300

Direct Digital Control (DDC) Nedir?

Direct Digital Control (DDC), Türkçe hali ile doğrudan dijital kontrol, bir durumun veya işlemin dijital bir cihaz (bilgisayar) tarafından otomatik olarak kontrol edilmesidir. Doğrudan dijital kontrol, merkezi ağ odaklı bir yaklaşım benimser. Tüm enstrümantasyon, bu sinyalleri merkezi kontrolöre taşımak için ağı kullanan çeşitli analog ve dijital dönüştürücüler tarafından toplanır. Merkezi bilgisayar daha sonra tüm üretim kurallarını takip eder (yapının herhangi bir yerinde duyu noktaları içerebilir) ve eylemlerin aynı ağ üzerinden vanalara, aktüatörlere ve ayarlanabilen diğer ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme bileşenlerine gönderilmesine neden olur.

 

Genel Bakış

Merkezi kontrolörler ve çoğu terminal ünitesi kontrolörü programlanabilir, yani doğrudan dijital kontrol program kodu amaçlanan kullanım için özelleştirilebilir. Program özellikleri arasında zaman çizelgeleri, ayar noktaları, kontrolörler, mantık, zamanlayıcılar, trend günlükleri ve alarmlar bulunur.

Ünite kontrolörleri tipik olarak, değişkenin (sıcaklık, nem veya basınç) ölçülmesine izin veren analog ve dijital girişlere ve ortamın (sıcak/soğuk su ve/veya buhar) kontrolü için analog ve dijital çıkışlara sahiptir. Dijital girişler tipik olarak bir kontrol cihazından gelen (kuru) kontaklardır ve analog girişler tipik olarak bir değişken (sıcaklık, nem, hız veya basınç) algılama cihazından alınan voltaj veya akım ölçümüdür. Dijital çıkışlar tipik olarak ekipmanı başlatmak ve durdurmak için kullanılan röle kontaklarıdır ve analog çıkışlar, ortam (hava/su/buhar) kontrol cihazlarının hareketini kontrol etmek için tipik olarak voltaj veya akım sinyalleridir.

 

Tarihi

Doğrudan dijital kontrol sisteminin erken bir örneği, 1981-1982’de Avustralyalı işletme Midac tarafından R-Tec Avustralya tasarımlı donanım kullanılarak tamamlandı. Melbourne Üniversitesi’nde kurulan sistem, kampüs binalarını Eski Jeoloji binasının bodrum katındaki bir kontrol odası “ön uç” sistemine bağlayan bir seri iletişim ağı kullandı. Her uzak veya Uydu İstihbarat Birimi (SIU), 2 Z80 mikroişlemci çalıştırırken, ön uç, disk belleği olan ortak belleğe sahip Paralel İşleme yapılandırmasında on bir Z80’i çalıştırdı. z80 mikroişlemciler, görevleri ortak bellek ve iletişim ağı üzerinden birbirlerine ileterek yükü paylaştılar. Bu muhtemelen dağıtılmış işleme doğrudan dijital kontrolünün ilk başarılı uygulamasıydı.

 

Veri İletişimi

Doğrudan dijital kontrolörler birbirine ağa bağlandığında, bir veri yolu aracılığıyla bilgi paylaşabilirler. Kontrol sistemi, veri yolu üzerinde iletişim kurmak için ‘tescilli’ veya ‘açık protokol’ dilini konuşabilir. Açık protokol dili örnekleri Bina Otomasyon Kontrol Ağı (BACnet), LonWorks (Echelon), Modbus TCP ve KNX’dir.

 

Entegrasyon

Farklı doğrudan dijital kontrol veri ağları birbirine bağlandığında, paylaşılan bir platformdan kontrol edilebilirler. Bu platform daha sonra bilgileri bir dilden diğerine paylaşabilir. Örneğin, bir LON kontrolörü, bir BACnet kontrolörü ile bir sıcaklık değerini paylaşabilir. Entegrasyon platformu sadece bilgiyi paylaşılabilir kılmakla kalmaz, tüm cihazlarla etkileşime girebilir.

Entegrasyon platformlarının çoğu ya bir PC ya da bir ağ cihazıdır. Çoğu durumda, HMI (insan makine arayüzü) veya SCADA (Denetleyici Kontrol ve Veri Toplama) bunun bir parçasıdır. Entegrasyon platformu örnekleri, Tridium Niagara AX, Trend Controls, TAC Vista, CAN2GO ve Birleşik Mimari, yani doğrudan bağlantı mümkün olmadığında kullanılan OPC (Açık Bağlantı) sunucu teknolojisidir.

 

Alıntıdır
Paylaş:
Ulam:Nedir?
Önceki Yazı
Miracast Nedir?
Sıradaki Yazı
Monster Abra A7 V12.4 Kullanım Kılavuzu