15 1 0 4000 1 https://haktanbozer.com.tr 300

EPG Nedir?

Electronic Programming Guides, Türkçe hali ile elektronik programlama kılavuzları (EPGs) ve etkileşimli programlama kılavuzları (IPG‘ler), televizyon, radyo ve diğer medya uygulamalarının kullanıcılarına mevcut ve gelecek yayın programlaması (en yaygın olarak TV) için zamanlama bilgilerini görüntüleyen sürekli güncellenen menüler sağlayan menü tabanlı sistemlerdir. listeler). Bazı kılavuzlar, içeriğin yakalanmasını sağlamak için geriye doğru kaydırma özelliğine de sahiptir. Genellikle rehberler veya TV rehberleri olarak bilinirler.

Etkileşimli olmayan elektronik programlama kılavuzları (bazen “navigasyon yazılımı” olarak da bilinir) tipik olarak televizyon ve radyo için mevcuttur ve bir kablo veya uydu televizyon sağlayıcısı tarafından izleyicilerine ekranda gösterilen, dijital olarak görüntülenen, etkileşimli olmayan bir programlama programlama bilgi menüsünden oluşur. adanmış bir kanal. EPG‘ler, bu tür her bir sağlayıcının merkezi ana uç tesisi içinde yer alan özel video karakter oluşturma (CG) ekipmanı tarafından iletilir. Bir EPG kanalını ayarlayarak, mevcut tüm kanallarda mevcut ve gelecek televizyon programlarını listeleyen bir menü görüntülenir.

EPG‘nin hem televizyon hem de radyo yayıncılığıyla ilişkili daha modern bir biçimi, etkileşimli programlama kılavuzudur (IPG, ancak genellikle EPG olarak anılır). Bir IPG, televizyon izleyicilerinin ve radyo dinleyicilerinin, bir tuş takımı, bilgisayar klavyesi veya televizyon uzaktan kumandası gibi bir giriş cihazı kullanarak zamana, başlığa, kanala veya türe göre programlamayı seçip keşfederek zamanlama bilgisi menülerinde etkileşimli olarak gezinmelerine olanak tanır. Etkileşimli menüleri, bireysel yayın istasyonları veya merkezi programlama bilgisi sağlayıcıları tarafından gönderilen ham programlama verileri kullanılarak tamamen yerel alıcı veya görüntüleme ekipmanı içinde oluşturulur. Tipik bir IPG, yedi veya 14 günlük bir süreyi kapsayan bilgiler sağlar.

Etkileşimli bir EPG‘yi doldurmak için kullanılan veriler, İnternet üzerinden ücretli veya ücretsiz olarak dağıtılabilir ve doğrudan veya bir bilgisayar aracılığıyla İnternet’e bağlı ekipman üzerinde uygulanabilir.

Program Dağıtım Kontrolü (PDC) teknolojisi ile bağlantılı televizyon tabanlı IPG‘ler, kişisel video kaydediciler (PVR‘ler) olarak da bilinen dijital video kaydedicilerle (DVR‘ler) kayıt için TV şovlarının seçimini de kolaylaştırabilir.

 

Mevcut Uygulamalar

Etkileşimli program kılavuzları, günümüzde çoğu yayın ortamında neredeyse her yerde bulunur. EPG‘ler televizyon (set üstü kutularda ve mevcut tüm dijital TV alıcılarında), cep telefonları (özellikle akıllı telefon uygulamaları aracılığıyla) ve İnternet üzerinden kullanılabilir hale getirilebilir. Çevrimiçi TV Rehberleri, Google’da her ay 7 milyonun üzerinde “TV Rehberi” aramasının günlüğe kaydedilmesiyle daha yaygın hale geliyor.

Televizyon için IPG desteği, dijital kablo, dijital uydu ve havadan dijital yayın için neredeyse tüm modern alıcılarda yerleşiktir. Ayrıca TiVo ve MythTV gibi dijital video kayıt cihazlarında da yaygın olarak bulunurlar. Dijital yayın radyosu ve dijital uydu radyosu için üst düzey alıcılar genellikle yerleşik IPG‘lere de sahiptir.

Etkileşimli olmayan elektronik televizyon program kılavuzlarına olan talep – şu anda yayınlanmakta olan ve yakında yayınlanacak programların listelerini gösteren televizyon kanalları – televizyon için etkileşimli program kılavuzlarının yaygın olarak bulunmasıyla neredeyse ortadan kaldırılmıştır; Bu hizmetlerin en büyüğü olan TV Guide Network, sonunda etkileşimli olmayan bir EPG hizmeti olarak orijinal amacını terk etti ve geleneksel bir genel eğlence kablo kanalı haline geldi ve sonunda Ocak 2015’te Pop olarak yeniden markalaştı. Televizyon tabanlı IPG‘ler, EPG‘lerle aynı bilgileri sağlar, ancak daha hızlı ve genellikle çok daha ayrıntılı olarak. Televizyon IPG‘leri PVR‘ler tarafından desteklendiğinde, izleyicilerin zamanlayıcıları programlamak yerine doğrudan EPG’den yayınları seçerek izleme ve kayıt planlaması yapmalarını sağlar.

Bir IPG‘nin kullanıcılar tarafından en çok fark edilen yönü, tipik olarak kanal adlarını ve program başlıklarını ve zamanlarını listeleyen bir ızgara veya tablo olan grafik kullanıcı arayüzüdür (GUI): web ve televizyon tabanlı IPG arayüzleri, kullanıcının herhangi bir listeyi vurgulamasına ve çağırmasına izin verir. EPG sağlayıcısı tarafından sağlanan ek bilgiler. Alt kanallardan sunulan programlar da listelenebilir.

Tipik IPG‘ler ayrıca, kullanıcılara türe göre arama yapma seçeneğinin yanı sıra, seçilen bir programa anında tek dokunuşla erişim veya kayıt yapma olanağı sağlar. Hatırlatıcılar ve ebeveyn denetimi işlevleri de sıklıkla dahildir. Bazı DirecTV IRD‘lerdeki IPG‘ler, uzaktan kumandasını taklit eden bağlı bir kızılötesi yayıcı kullanarak bir VCR’yi kontrol edebilir.

IPG‘lerdeki en son gelişme, bir öneri motoru veya anlambilim yoluyla kişiselleştirmedir. Semantikler, bir veya birkaç izleyiciye, geçmiş kalıplara dayalı olarak neyi izleyecekleri veya kaydedecekleri konusunda ilgi alanına dayalı önerilere izin vermek için kullanılır. Böyle bir IPG, iFanzy, kullanıcıların görünümünü özelleştirmesine olanak tanır.

Programlama bilgilerinin televizyon tabanlı IPG‘lere teslimine ilişkin standartlar, uygulamadan uygulamaya ve ülkeye göre değişiklik gösterir. Guide Plus+ gibi daha eski televizyon IPG‘leri, liste verilerini IPG-etkin tüketici alıcı ekipmana dağıtmak için analog teknolojiye (analog televizyon video sinyallerinin dikey boşluk aralığı gibi) güveniyordu. Avrupa’da, Avrupa Telekomünikasyon Standartları Enstitüsü (ETSI), dijital televizyon yayın sinyalleri üzerinden IPG verilerinin teslimini standart hale getirmek için ETS 300 707 standardını yayınladı. Günümüzün dijital karasal televizyon ve radyo alıcılarına entegre edilmiş IPG‘ler için listeleme verileri, tipik olarak her istasyonun MPEG taşıma akışı içinde veya özel bir veri akışında onunla birlikte gönderilir. Örneğin, dijital karasal televizyon için ATSC standardı, her istasyonun PSIP‘sinde gönderilen tabloları kullanır. Bu tabloların, ek program tanımlayıcı meta verileriyle birlikte program başlangıç ​​zamanlarını ve başlıklarını içermesi amaçlanmıştır. Geçerli zaman sinyalleri de ekranda görüntüleme amacıyla dahil edilmiştir ve ayrıca kayıt cihazlarında zamanlayıcıları ayarlamak için kullanılırlar.

Öte yandan, modern dijital kablolu ve uydu televizyon alıcılarına gömülü cihazlar, ekran listeleme verilerini sağlamak için geleneksel olarak üçüncü taraf listeleme meta veri toplayıcılarına güvenir. Bu tür şirketler arasında ABD ve Avrupa’da Tribune TV Data, Gemstar-TV Guide (şimdi TiVo Corporation), FYI Television, Inc.; Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da TV Medyası; Avrupa’da Yayın Veri Hizmetleri ve Latin Amerika’da Dayscript; ve Hindistan Medya Pvt’de Neler Var. Ltd Hindistan, Sri Lanka, Endonezya, Orta Doğu ve Asya’da.

Yerleşik dijital tunerli televizyon setleri ve karasal dijital sinyalleri almak üzere tasarlanmış eski set üstü kutulara yerleştirilmiş bazı IPG sistemleri, kablo, uydu ve IPTV dönüştürücülerinde bulunanlara kıyasla daha az derecede etkileşimli özelliklere sahip olabilir; bu modellerdeki teknik sınırlamalar, kullanıcıların (en fazla) 16 saat öncesinden program listelerine erişmesini ve program özetlerini tamamlamasını ve IPG‘nin MPEG akışından belirli programlar için özetleri ayrıştıramaması veya bir sonraki gün listelerini en geç saate kadar görüntülemesini engelleyebilir. veya yerel saatle 12:00’den sonra. Daha yeni televizyonlarda (Smart TV dahil), dijital karasal set üstü kutuda ve antene hazır DVR modellerinde yerleşik IPG‘ler, ekran üstü görüntülere ve ücretli televizyon set üstü benzerleriyle daha karşılaştırılabilir etkileşimli kılavuz özelliklerine sahiptir. , karasal kullanım amaçlı DVR’ler söz konusu olduğunda, – bir İnternet bağlantısı ile – üst düzey hizmetlerden listelere ve içeriğe erişme yeteneği.

Elgato ve Topfield gibi üreticilerin ve Microsoft gibi yazılım geliştiricilerinin Windows Media Center’larında yerleşik IPG‘leri için veri almak üzere bir İnternet bağlantısı kullanmaları giderek artan bir eğilimdir. Bu, medya indirmeleri, seri kayıt ve IPG için kayıtların uzaktan programlanması gibi IPG ile daha fazla etkileşim sağlar; örneğin, Avustralya’daki IceTV, rakip DVR/PVR üreticilerine ve yazılım şirketlerine TiVo benzeri hizmetler sağlar.

Üreticiler, IPG yazılımını geliştirirken, programlamayla ilişkili giderek artan karmaşık veri hacimlerini ele alacak işlevleri içermelidir. Bu veriler, program açıklamalarını, programları ve ebeveyn televizyon derecelendirmelerini ve ayrıca görüntüleme biçimleri, kapalı altyazı ve Tanımlayıcı Video Hizmeti gibi teknik ve erişim özellikleri için işaretler içerir. Favori kanal listeleri ve multimedya içeriği gibi kullanıcı yapılandırma bilgilerini de içermelidirler. Bu ihtiyacı karşılamak için, bazı set üstü kutu yazılım tasarımları, programlama verilerini sıralamak, depolamak ve almak için özel işlevler veya ticari bir hazır gömülü veritabanı sistemini kullanan bir “veritabanı katmanı” içerir.

 

Alıntıdır
Paylaş:
Ulam:Nedir?
Önceki Yazı
Premier Ürünlerinin Kullanım Kılavuzunu Edinme
Sıradaki Yazı
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu