15 1 0 4000 1 https://haktanbozer.com.tr 300

FFC Kablo Nedir?

Flat Flexible Cable, Türkçe hali ile Yassı Esnek Kablo veya FFC, düz katı iletkenlere sahip hem düz hem de esnek olan her türlü elektrik kablosunu ifade eder. Esnek bir düz kablo, bir tür esnek elektroniktir. Bununla birlikte, FFC terimi genellikle dizüstü bilgisayarlar ve cep telefonları gibi yüksek yoğunluklu elektronik uygulamalarda sıklıkla bulunan son derece ince düz kabloyu ifade eder.

 

Genel Bakış

Bazen FPC (esnek baskılı devre) terimi, herhangi bir FFC türü için bile – biraz yanlış olarak – kullanılır, ancak bu, bileşenleri içeren ve esnek bir malzeme üzerine inşa edilen kazınmış veya baskılı devreleri tanımlamak için daha doğru bir şekilde kullanılır. FFC‘ler genellikle herhangi bir bileşen içermeyen düz bağlantılardır.

FFC, aynı zamanda düz ve esnek olan minyatür bir şerit kablo şeklidir. Kablo genellikle düz ve esnek bir plastik film tabanından oluşur ve bir yüzeye bağlı çok sayıda düz metalik iletken bulunur. Çoğu zaman, kablonun her bir ucu, yerleştirmeyi kolaylaştırmak veya gerilim azaltma sağlamak için bir takviye ile güçlendirilir. Sertleştirici, kablonun ucunu biraz daha kalın hale getirir.

Özellikle yüksek esnekliğe sahip uygulamalarda kolay kablo yönetimi için yuvarlak kablolar yerine esnek yassı kablolar kullanılır. Genellikle yuvarlak kablolardan daha az yer kaplarlar, genellikle daha iyi EMI/RFI bastırma sunarlar ve kablo bağlantı sorunlarını ortadan kaldırırlar. Ayrıca teller tek tek korundukları ve yuvarlak kablolar gibi farklı malzemelerle defalarca sarılmadıkları için daha hafiftirler ve daha fazla esneklik sunarlar.

 

Özellikleri

Pitch

İletkenlerin aralığı. Hatve tipik olarak bir iletkenin merkezinden komşu iletkeninin merkezine olan mesafeyi ifade eder. Tek bir FFC, aynı kablo üzerindeki farklı iletkenler arasında farklı hatvelere sahip olabilir, ancak bu nadirdir. FFC kabloları 0,500 mm, 0,625 mm, 0,635 mm, 0,800 mm, 1,00 mm, 1,25 mm, 1,27 mm, 2,00 mm, 2,54 mm gibi birçok aralıkta mevcuttur, ancak en yaygın aralıklar 0,500 mm, 1,00 mm ve 1.25 mm. Özel Adım ve Çoklu Adım FFC, özel istek üzerine mevcuttur.

 

Tipleri

Bazı kablolar (Würth Elektronik tarafından Tip 1 veya Molex tarafından Tip A olarak tanımlanmıştır) her iki uçta aynı tarafta açık kontaklara sahiptir. Diğer kablolar (Tip 2 veya Tip D olarak etiketlenir) kablonun karşıt taraflarında açıkta kalan kontaklara sahiptir (böylece kablo düz duruyorsa, bir uçta yüz yukarı, diğer uçta yüz aşağı kontaklar olacaktır) .

 

Pozlama Uzunluğu

Kablonun ucunda maruz kalan elektrik kontağının uzunluğu.

 

Güçlendirici

Çoğu FFC‘de, ZIF veya LIF bağlantılarını kolaylaştırmak için kablonun açıkta kalan uzunluğunun karşı tarafına eklenmiş bir tür ekstra malzeme bulunur.

 

İletken boyutu

İletkenlerin genişliği ve kalınlığı

 

Şimdi FFC Kabloları, kafa ve anakart, çiziciler, tarayıcılar, fotokopi makineleri, stereolar, LCD cihazları, faks makineleri, DVD oynatıcılar ve diğer ürünler arasındaki çeşitli yazıcı bağlantılarında, çeşitli sinyal iletimi ve plaka bağlantılarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Modern elektrikli ekipmanlarda FFC Kabloları hemen hemen her yerde bulunabilir.

 

Alıntıdır
Paylaş:
Ulam:Nedir?
Önceki Yazı
LG 37LS5600 Kullanım Kılavuzu
Sıradaki Yazı
LIF Nedir?