15 1 0 4000 1 https://haktanbozer.com.tr 300

Floresans Nedir?

Floresans, ışığı veya diğer elektromanyetik radyasyonu emen bir madde tarafından ışık emisyonudur. Bir lüminesans şeklidir. Çoğu durumda, yayılan ışık, emilen radyasyondan daha uzun bir dalga boyuna ve dolayısıyla daha düşük enerjiye sahiptir. Floresansın en çarpıcı örneği, absorplanan radyasyon spektrumun ultraviyole bölgesinde olduğunda ve bu nedenle insan gözüyle görülmediğinde ortaya çıkarken, yayılan ışığın görünür bölgede olması, floresans maddeye görülebilen belirgin bir renk verir. sadece UV ışığına maruz kaldığında. floresans malzemeler, bir süre sonra ışık yaymaya devam eden fosforesan malzemelerin aksine, radyasyon kaynağı durduğunda neredeyse anında parlamayı keser.

Floresans, mineraloji, gemoloji, tıp, kimyasal sensörler (floresans spektroskopisi), floresans etiketleme, boyalar, biyolojik dedektörler, kozmik ışın algılama, vakumlu floresans ekranlar ve katot ışınlı tüpler dahil birçok pratik uygulamaya sahiptir. En yaygın günlük uygulaması, kısa dalga boylu UV ışığını veya mavi ışığı daha uzun dalga boylu sarı ışığa dönüştürmek için floresans kaplamaların kullanıldığı enerji tasarruflu floresan lambalar ve LED lambalardır, böylece enerji açısından verimsiz akkor lambaların sıcak ışığını taklit eder.

Floresans ayrıca doğada bazı minerallerde ve yaşamın tüm krallıklarında birçok biyolojik formda sıklıkla meydana gelir. Bu bazen, floroforun (yapay olarak bir boya veya leke eklemenin aksine) canlı bir organizmadan türediğini belirtmek için biyofloresans olarak adlandırılır. Bununla birlikte, çoğu durumda, organizma ölmüş olsa bile madde floresans olabilir, bu nedenle floresans hala tercih edilen terimdir.

 

Alıntıdır
Paylaş:
Ulam:Nedir?
Önceki Yazı
Fosforesans Nedir?
Sıradaki Yazı
HDMI eARC Nedir?