15 1 0 4000 1 https://haktanbozer.com.tr 300

Fosforesans Nedir?

Fosforesans, floresanla ilgili bir fotolüminesans türüdür. Daha kısa dalga boyundaki ışığa (radyasyon) maruz kaldığında, fosforlu bir madde parlayacak, ışığı emecek ve daha uzun bir dalga boyunda yeniden yayacaktır. Floresansın aksine, fosforlu bir malzeme emdiği radyasyonu hemen yeniden yaymaz. Bunun yerine, fosforlu bir malzeme radyasyon enerjisinin bir kısmını emer ve radyasyon kaynağı kaldırıldıktan sonra çok daha uzun bir süre yeniden yayar.

Genel veya konuşma dilinde, flüoresans ve fosforesans emisyon süreleri arasında belirgin bir sınır yoktur (yani: bir madde siyah ışık altında parlıyorsa genellikle flüoresan olarak kabul edilir ve karanlıkta parlıyorsa genellikle basitçe fosforesan olarak adlandırılır. ). Modern, bilimsel anlamda, fenomenler genellikle ışığı üreten üç farklı mekanizma ve bu mekanizmaların ışık yaydığı tipik zaman çizelgeleri ile sınıflandırılabilir. Floresan malzemeler, uyarma radyasyonu kaldırıldıktan sonra nanosaniyeler (saniyenin milyarda biri) içinde ışık yaymayı durdururken, fosforesan malzemeler, uyarım kaldırıldıktan sonra birkaç mikrosaniye ile saatler arasında değişen bir art ışıma yaymaya devam edebilir.

Üçlü fosforesans (veya basitçe fosforesans) ve kalıcı fosforesans (veya kalıcı lüminesans) adı verilen fosforesans üretebilen iki ayrı mekanizma vardır. Üçlü fosforesans, bir atom yüksek enerjili bir fotonu soğurduğunda meydana gelir ve enerji, genellikle bir floresan “tekli halinden” daha yavaş yayan bir “üçlü duruma” geçerek elektronların çok sayıda spininde kilitlenir. Yeniden yayımın daha yavaş zaman çizelgeleri, kuantum mekaniğinde “yasak” enerji durumu geçişleriyle ilişkilidir. Bu geçişler belirli malzemelerde nispeten yavaş meydana geldiğinden, emilen radyasyon, uyarım kaldırıldıktan sonra birkaç mikrosaniyeden bir saniyeye kadar değişen daha düşük bir yoğunlukta yeniden yayılır.

Öte yandan, yüksek enerjili bir foton bir atom tarafından emildiğinde ve elektronu kristalin veya amorf malzemenin kafesindeki bir kusura hapsolduğunda kalıcı fosforesans meydana gelir. Eksik atom (boşluk kusuru) gibi bir kusur, bir elektronu bir tuzak gibi yakalayabilir ve bu elektronun enerjisini, rastgele bir termal (titreşimsel) enerji sıçraması tarafından serbest bırakılıncaya kadar depolayabilir. Böyle bir madde daha sonra, orijinal uyarmadan sonra birkaç saniyeden birkaç saate kadar değişen, kademeli olarak azalan yoğunlukta ışık yayacaktır.

Fosforlu malzemelerin günlük örnekleri, herhangi bir normal okuma veya oda ışığı gibi parlak bir ışıkla şarj edildikten sonra parlayan karanlıkta parlayan oyuncaklar, çıkartmalar, boya, kol saati ve saat kadranlarıdır. Tipik olarak, parıltı yavaş yavaş, bazen birkaç dakika içinde veya karanlık bir odada birkaç saate kadar kaybolur.

Fosforlu materyallerin incelenmesi, radyoaktif bozunmanın keşfine yol açmıştır.

 

Alıntıdır
Paylaş:
Ulam:Nedir?
Önceki Yazı
Katot Işını Tüpü (CRT) Nedir?
Sıradaki Yazı
Floresans Nedir?