15 1 0 4000 1 https://haktanbozer.com.tr 300

Gore-Tex Nedir?

Gore-Tex su geçirmez, nefes alabilen bir kumaş membrandır. Ayrıca W. L. Gore and Associates’in tescilli ticari markasıdır.

1969 yılında icat edilen Gore-Tex, su buharının geçmesine izin verirken sıvı su püskürtebilir ve tüm hava koşullarında kullanım için hafif, su geçirmez bir kumaş olarak tasarlanmıştır. Teflon, Selpak, Bankamatik vs. gibi ürün adı olmuş bir markadır.

Gore-Tex, Wilbert L. Gore ve Gore’un oğlu Robert W. Gore tarafından icat edilmiştir. 1969 yılında, Bob Gore, politetrafloroetilenin (PTFE) ısıtılmış çubuklarını uzattı ve genişletilmiş politetrafloroetilen (ePTFE) oluşturdu. PTFE’yi germek için doğru koşulları keşfetmesi, kısmen hayal kırıklığından doğan mutlu bir kazaydı. Isıtılan malzemeyi yavaşça germek yerine, aniden hızlı bir şekilde çekti. Katı PTFE beklenmedik bir şekilde yaklaşık %800 oranında uzandı, yaklaşık %70 hava olan mikro gözenekli bir yapı oluştu. Bu oluşam malzeme Gore-Tex markası altında halka tanıtıldı.

Gerdirilmiş PTFE (politetrafloroetilen) bandının bir başka biçimi, 1966 yılında Yeni Zelanda’dan John W. Cropper tarafından Gore-Tex maddesinden önce üretildi. Cropper bunun kullanımı için bir makine geliştirdi. Ancak, Cropper yakın bir ticaret sırrı olarak genişletilmiş PTFE (politetrafloroetilen) oluşturma sürecini sürdürmeyi seçti ve bu nedenle yayınlanmamış kaldı.

PTFE (politetrafloroetilen), kalıcı bir çevresel kirletici olan florosiliktif PFOA’yı (Perflorooktanoik Asit) kullanan bir emülsiyon polimerizasyon prosesi kullanılarak yapılır. 2013 yılında Gore, hava koşullarına dayanıklı fonksiyonel kumaşların üretiminde PFOA’ların kullanımını ortadan kaldırdı.

Gore-Tex malzemeleri tipik olarak termo-mekanik olarak genişletilmiş PTFE (politetrafloroetilen) ve diğer floropolimer ürünlere dayanır. Yüksek performanslı kumaşlar, medikal implantlar, filtre medyaları, teller ve kablolar için yalıtım, contalar ve sızdırmazlık malzemeleri gibi çok çeşitli uygulamalarda kullanılır. Bunlarla birlikte, Gore-Tex kumaşı, koruyucu, ancak nefes alabilen, yağmurluklarda kullanımıyla bilinir.

En basit yağmur aşınma iki katmanlı bir sandviçtir. Dış tabaka tipik olarak naylon veya polyesterdir ve mukavemet sağlar. İç kısım poliüretandır (kısacası: PU) ve hava geçirgenlik maliyetine karşı su geçirmezlik sağlar.

Erken Gore-Tex kumaşı, PU’nin iç tabakasını, bir kumaşa bağlanmış ince gözenekli bir floropolimer membran (Teflon) kaplaması ile değiştirdi. Bu zar, inç kare başına yaklaşık 9 milyar gözenek taşıyordu (santimetre kare başına 1.4 milyar gözenek). Her bir gözenek, bir su damlasının büyüklüğü yaklaşık 1 / 20,000’dir, bu da sıvı suya nüfuz etmesine izin verirken, daha uçucu su buharı moleküllerinin geçmesine izin verir.

Gore-Tex kumaşın dış tabakası, bir Dayanıklı Su İtici (DWR) işlemi ile dışarıda kaplanmıştır. DWR, ana dış tabakanın ıslanmasına engel olur, bu da tüm kumaşın hava geçirgenliğini azaltır. Bununla birlikte, DWR, ceketin su geçirmezliğinden sorumlu değildir – bu yaygın bir yanlış anlamadır. DWR olmadan, dış tabaka ıslatılırdı, nefes alınamazdı ve kullanıcının içte ürettiği ter buharlaşmasına engel olur ve bu da orada nemliğe neden olur. Bu, aslında olmadığı zaman kumaşın sızdırdığı görünümü verebilir. Aşınma ve temizlik, bu Dayanıklı Su İtici (DWR) işleminden kurtularak Gore-Tex kumaşının performansını azaltacaktır. DWR, giysiyi kurutma veya düşük bir ayarda ütüleme ile yeniden canlandırılabilir.

Gore, malzemelerinden yapılan tüm giysilerin, kaçakları gidermek için dikişlerin üzerinden geçmesini gerektirir. Gore’un kardeş ürünü Windstopper, Gore-Tex’a benzer şekilde rüzgar geçirmez ve nefes alabilir ve gerilebilir ancak su geçirmez değildir. Gore adlandırma sistemi, belirli bir teknoloji veya malzeme değil, bunun yerine belirli performans karakteristikleri anlamına gelmez.

Ulam:Nedir?
Etiket:,
Önceki Yazı
Polipropilen Nedir?
Sıradaki Yazı
Windstopper Nedir?