15 1 0 4000 1 https://haktanbozer.com.tr 300

HDR Nedir?

Fotoğraf ve videografide, Yüksek Dinamik Aralık (HDR), fotoğraf teknikleriyle mümkün olandan daha geniş bir parlaklık aralığı üretmek için kullanılırdı. Standart teknikler, yalnızca belirli bir parlaklık aralığında farklılaşmaya izin verir. Bu aralığın dışında hiçbir özellik görünmez çünkü daha parlak alanlarda her şey saf beyaz ve daha koyu alanlarda saf siyah görünür. Bir görüntüdeki ton değerinin maksimumu ile minimumu arasındaki oran dinamik aralık olarak bilinir. HDR, çok parlak, doğrudan güneş ışığını aşırı gölgeye veya çok soluk bulutsulara içeren birçok gerçek dünya sahnesini kaydetmek için kullanışlıdır. Yüksek dinamik aralıklı (HDR) görüntüler genellikle aynı konunun birkaç farklı, daha dar aralıklı pozlarını yakalayıp birleştirerek oluşturulur.

İki temel HDR görüntüsü türü, bilgisayar işlemeleri ve çoklu düşük dinamik aralıklı (LDR) veya standart dinamik aralıklı (SDR) fotoğrafların birleştirilmesinden kaynaklanan görüntülerdir. HDR görüntüler, aşırı örneklenmiş ikili görüntü sensörü gibi özel görüntü sensörleri kullanılarak da elde edilebilir. Baskı ve ekran kontrastının sınırlamaları nedeniyle, giriş HDR görüntülerinin genişletilmiş parlaklık aralığının görünür hale getirilmesi için sıkıştırılması gerekir. HDR görüntüsünü standart bir monitöre veya yazdırma aygıtına işleme yöntemine ton eşleme denir. Bu yöntem, daha düşük dinamik aralığa sahip cihazlarda veya çıktılarda görüntülemeyi kolaylaştırmak için bir HDR görüntüsünün genel kontrastını azaltır ve yerel kontrastı korunmuş (veya sanatsal etki için abartılı) görüntüler üretmek için uygulanabilir.

HDR“, genel süreci, HDR görüntüleme sürecini veya ekran veya standart .jpg görüntüsü gibi düşük dinamik aralıklı bir ekranda temsil edilen HDR görüntülemeyi ifade edebilir.

 

Alıntıdır
Paylaş:
Ulam:Nedir?
Etiket:,
Önceki Yazı
Arçelik K 3300 Mini Telve Kullanım Kılavuzu
Sıradaki Yazı
Foto Direnç Nedir?