15 1 0 4000 1 https://haktanbozer.com.tr 300

Katot Işını Tüpü (CRT) Nedir?

Bir katot ışın tüpü (CRT), bir veya daha fazla elektron tabancası içeren ve ışınları fosforlu bir ekranda görüntülemek için manipüle edilen bir vakum tüpüdür. Görüntüler elektrik dalga biçimlerini (osiloskop), resimleri (televizyon seti, bilgisayar monitörü), radar hedeflerini veya diğer olayları temsil edebilir. Televizyon setindeki bir CRT‘ye genellikle resim tüpü denir. CRT‘ler ayrıca bellek cihazları olarak da kullanılmıştır, bu durumda ekranın bir gözlemci tarafından görülmesi amaçlanmamıştır.

Televizyonlarda ve bilgisayar monitörlerinde, tüpün tüm ön alanı, raster adı verilen sabit bir düzende tekrar tekrar ve sistematik olarak taranır. Renkli cihazlarda, referans olarak bir video sinyali ile her ilave birincil renk (kırmızı, yeşil ve mavi) için bir tane olmak üzere üç elektron ışınının her birinin yoğunluğunu kontrol ederek bir görüntü üretilir. Modern CRT monitörlerde ve televizyonlarda, ışınlar bir saptırma boyunduruğu kullanılarak manyetik sapma ile bükülür. Elektrostatik sapma, osiloskoplarda yaygın olarak kullanılır.

Renkli bilgisayar monitörü Elektron tabancası CRT, derin (yani, ön ekran yüzünden arka uca kadar uzun), ağır ve kırılgan bir cam zarftır. Elektronların tabanca(lar)dan tüpün yüzüne çarpışmalar nedeniyle saçılma olmadan serbest uçuşunu kolaylaştırmak için iç kısım yaklaşık 0.01 paskal (9.9×10−8 atm) ila 133 nanopaskal (1.31×10−12 atm) değerine kadar boşaltılır. hava molekülleri ile Bu nedenle, bir CRT‘yi kullanmak, camı büyük bir hızla fırlatabilen şiddetli bir patlama riski taşır. Yüz, kırılmaya dayanıklı olması ve çoğu X-ışını emisyonunu bloke etmesi için tipik olarak kalın kurşun camdan veya özel baryum-stronsiyum camdan yapılır. CRT‘ler, CRT TV‘lerin ve bilgisayar monitörlerinin ağırlığının çoğunu oluşturur.

2000’lerin sonlarından bu yana, CRT‘lerin yerini LCD, plazma ekran ve OLED ekranlar gibi üretimi ve çalıştırılması daha ucuz, ayrıca önemli ölçüde daha hafif ve daha az hacimli olan düz panel ekran teknolojileri aldı. Düz panel ekranlar çok büyük boyutlarda da yapılabilirken, 40 inç (100 cm) ile 45 inç (110 cm) arasında olması yaklaşık olarak bir CRT‘nin en büyük boyutuydu.

Bir CRT, bir tungsten bobini elektrikle ısıtarak çalışır, bu da CRT‘nin arkasındaki bir katodu ısıtır ve bunun elektrotlar tarafından modüle edilen ve odaklanan elektronları yaymasına neden olur. Elektronlar, saptırma bobinleri veya plakaları tarafından yönlendirilir ve bir anot, elektronlar tarafından vurulduğunda ışık üreten fosfor kaplı ekrana doğru onları hızlandırır.

Entegre devrenin icadından önce, CRT‘ler en karmaşık tüketici elektroniği ürünü olarak düşünülüyordu.

 

Alıntıdır
Paylaş:
Ulam:Nedir?
Önceki Yazı
Yük Bağlaşımlı Aygıt (CCD) Nedir?
Sıradaki Yazı
Fosforesans Nedir?