15 1 0 4000 1 https://haktanbozer.com.tr 300

KMS (Key Management Service) – Anahtar Yönetim Hizmeti nedir?

Anahtar Yönetim Hizmeti ürün etkinleştirmelerinin yerel ağda yapılmasını sağlar. Böylece, ürün etkinleştirilme için bilgisayarların tek tek Microsoft’a bağlanması gerekmez. Bir bilgisayarın KMS ana bilgisayarı olarak yapılandırılması gerekir. KMS ana bilgisayarı için yöneticinin KMS ana bilgisayar anahtarını girmesi gerekir. KMS ana bilgisayar anahtarının etkinleştirilmesi için Microsoft’un barındırdığı sunuculara bir kez bağlanması gerekir.

KMS istemci anahtarını kullanarak Microsoft sürümlerini çalıştıran bilgisayarlara KMS istemcileri adı verilir. Bunlar, etkinleştirmek için kuruluşun KMS ana bilgisayarına bağlanır. Son kullanıcıların herhangi bir işlem yapması gerekmez. Böylece son kullanıcıların herhangi bir ürün anahtar girmez. Sistem yöneticisinin KMS ana bilgisayarını Microsoft ile etkinleştirmesi ve KMS ana bilgisayarını yapılandırması gerekir. Kurum içerisinde KMS servisleri çalıştıran sunucular Microsoft sunucuları ile haberleşip ortamdaki diğer kullanıcı ürünlerini etkinleştirir.

Müşteriler (Client) 6 ayda bir KMS sunucuya gidip lisans yenilemek zorundalar. Eğer 6 ay sonunda lisans yenilenmemişse, 30 günlük geri sayım başlar. Bu süre içinde de lisans yenilenmezse, sistem kısıtlı kullanıma düşer.

KMS yapısı ile etkinleştirilen ürünler belirli aralıklarla ortamdaki KMS istemcisine ulaşarak aktivasyonlarını yenilemek zorundalar. Eğer KMS istemcisi etkinleştirmeyi 180 gün boyunca yapamazsa kullanıcılar etkinleştirme uyarısı alırlar. Bu durumda ortamda KMS sitemcisinin olup olmadığını, yapılandırma ayarlarının doğruluğunu ve client makinenin istemci ile iletişiminin tam olduğunu kontrol etmeniz gerekir. Başarılı bir etkinleştirme olunca kullanıcılar artık bildirim almaz.

KMS istemcisi ile etkinleştirme yaparken ortamda bulunması gereken en az ürün sayısı istenmektedir. Bu sayı Microsoft Office 2010 ve Server 2008’ler için 5 , Windows 7 veya Vista lar için 25’tir.

KMS ürün anahtarlarınında etkinleştirme limitleri vardır. Bu limitler aynı şekilde arttırılabilir. KMS etkinleştirme limitini arttırmak için limit arttırımı talebinizi iletmeniz gerekiyor..

Bu konu hakkında “Technet” sayfalarındaki İngilizce videoları incelemenizi öneririm.

Yukarıda anlatılanlar için videoya bakabilirsiniz

 

Alıntıdır

 

KMS ve MAK nedir?

Ulam:Nedir?
Önceki Yazı
VDSL 2 Nedir?
Sıradaki Yazı
Philips Televizyon Servis Kodları