15 1 0 4000 1 https://haktanbozer.com.tr 300

LIF Nedir?

Low Insertion Force (LIF), bir paketi takmak veya çıkarmak için gereken kuvvetin düşük olması için tasarlanmış entegre devre soketlerinde kullanılan bir teknolojidir.

Başlangıçta, LIF konektörleri, ekipmanın programlanmasını ve test edilmesini kolaylaştırmak için Zero Insertion Force (ZIF) konektörlerine kıyasla daha ucuz bir alternatif olarak tasarlandı. Standart IC soketleri ile karşılaştırıldığında, cihazın kontakları ile soket arasında daha düşük bir sürtünme kuvveti sağlayarak, cihazın takılmasını ve çıkarılmasını kolaylaştırırken aynı zamanda ZIF soketlerinde kullanılan karmaşık mekanizmaya olan ihtiyacı ortadan kaldırır.

LIF konektörlerinin dezavantajları, kontaklar arasındaki kavrama kuvvetinin daha düşük olması ve kontakların daha hızlı oksitlenmesi ve konektörün ömrünün azalmasıdır. PC işlemcilerinde sık sık değişikliklerin ortaya çıkmasıyla, bu sistemlere ihtiyaç duyuldu. Intel, işlemcinin bir kolla sabitlenmek yerine sokete yerleştirildiği LIF soket sistemini tanıttı. Bu tür soket, bazı 386‘lar ve 486‘ların başlarında kullanıldı. LIF soketleri artık modern 1.8″ sabit disklerde kullanılmasına rağmen, bu tip soketin yerini ZIF soketi almıştır.

 

Alıntıdır
Paylaş:
Ulam:Nedir?
Önceki Yazı
FFC Kablo Nedir?
Sıradaki Yazı
LG 32LS5600 Kullanım Kılavuzu