15 1 0 4000 1 https://haktanbozer.com.tr 300

Roaming Nedir?

Dolaşım yani İngilizce olarak roaming özelliği, GSM teknolojisiyle ortaya çıkmış bir teknolojidir. Bir şebeke operatörünün veya mobil ağın abonesi olan bir kullanıcının bu aboneliğini diğer ağlarda da kullanabilmesine olanak tanır. Dolaşım sayesinde bir ağ sadece bir bölgeyi kapsama alanına alıp diğer bölgelerdeki hizmetini de başka ağlar üzerinden verir. Bunun uygulamaları şu şekildedir:

  • Uluslararası dolaşım sayesinde bir abone hattını yurt dışına çıkınca da kullanmaya devam eder
  • Yeni şebekeler, ağlarını kurduğu süre içerisinde kapsama alanı sorunlarını ulusal dolaşım ile aşabilirler
  • Daha yüksek teknoloji ile kurulan şebekeler, karşılıklı dolaşım sayesinde eski şebekenin geniş kapsama alanından faydalanabilir. Eski şebekenin aboneleri ise yeni şebekenin sunduğu olanaklardan faydalanmaya başlayabilir

Bu sistemin en büyük avantajı, tüm ağlarda kullanıcının telefon numarasının aynı olması ve telefonunun aynı şekilde çalışıyor olmasıdır. Yani sim kartınız ve numaranız aynı kalır. Sadece farklı bir ağ üzerinden hizmetinizi kullanırsınız.

Mobilde Sonlanan Çağrı (İngilizce Mobile Terminated Call), taşınabilir cihaza doğru yapılan normal telefon çağrıları, kısa mesaj (SMS) gibi işlemleri anlatır.

Bu sistemin bazı sorunları vardır:

  • Dolaşım antlaşması iki şebeke operatörü arasında imzalanır. Dolayısıyla her zaman tüm hatların desteği mümkün olmayabilir. Örneğin Türkiye’de, Turkcell ve Vodafone ikilisi Avea’ya  (Türk Telekom) dolaşım yetkisi vermemişlerdir.
  • Dolaşım sırasında, asıl şebeke hat girişini, kullanılan şebeke bant genişliğini, ve arada başka şebekeler de veri alış verişini sağlarlar. Dolayısıyla dolaşım kullanıcıya yüksek ücretlere mal olabilir
  • Genelde, dolaşım sırasında kullanıcı aldığı çağrılar için de ücret öder. Daha kötüsü, bundan haberi olmayan kullanıcı sürprizi faturasıyla birlikte fark eder. Özellikle ülkelerin uç kısımlarında yaşayan insanlar bu sorunları sıklıkla yaşarlar. Örneğin İzmir’in birçok bölgesinde Yunan şebekelerinin sinyali alınabilir veya Mardin’de telefon aniden bir Suriye şebekesinden hizmet almaya başlayabilir. Bunun önüne geçmek için telefon ayarlarından dolaşımı kapatmanız gerekmektedir.
Ulam:Nedir?
Önceki Yazı
Briefly unavailable for scheduled maintenance. Check back in a minute.
Sıradaki Yazı
Swift Nedir?