15 1 0 4000 1 https://haktanbozer.com.tr 300

ZIF Nedir?

Zero Insertion Force (ZIF), yerleştirme için çok az kuvvet gerektiren bir tür IC soketi veya elektrik konektörüdür. Bir ZIF soketi ile, IC takılmadan önce, soketin yanındaki bir kol veya kaydırıcı hareket ettirilir, tüm yaylı kontakları birbirinden ayırır, böylece IC çok az kuvvetle takılabilir – genellikle IC‘nin ağırlığı yeterli ve hiçbir harici aşağı doğru kuvvet gerekli değildir. Kol daha sonra geri hareket ettirilerek kontakların kapanmasına ve IC‘nin pimlerini kavramasına izin verilir. ZIF soketleri, standart IC soketlerinden çok daha pahalıdır ve ayrıca kol mekanizmasının kapladığı alan nedeniyle daha büyük bir kart alanı kaplar. Tipik olarak, yalnızca bunu yapmak için iyi bir neden olduğunda kullanılırlar.

 

Tasarımı

Normal bir entegre devre (IC) soketi, IC‘nin yaylı kontaklara itilmesini ve ardından sürtünme ile kavranmasını gerektirir. Yüzlerce pime sahip bir IC için, toplam yerleştirme kuvveti çok büyük olabilir (yüzlerce Newton), bu da cihaza veya devre kartına zarar verme tehlikesine yol açabilir. Ayrıca, nispeten küçük lobut sayılarıyla bile, her bir lobut çıkarma işlemi oldukça zahmetlidir ve özellikle çıkarma işlemini yapan kişinin çok fazla pratiği yoksa veya tahta kalabalıksa, pimlerin bükülmesi konusunda önemli bir risk taşır. Low Insertion Force (LIF) soketleri, yerleştirme ve çıkarma sorunlarını azaltır, ancak geleneksel bir sokete göre daha düşük yerleştirme kuvveti nedeniyle, daha az güvenilir bağlantılar üretmesi muhtemeldir.

Büyük ZIF soketleri, yalnızca PC anakartlarına monte edilmiş olarak bulunur ve 1990’ların ortalarından itibaren kullanılır. Bu CPU soketleri, belirli bir CPU aralığını desteklemek üzere tasarlanmıştır ve bilgisayar perakendecilerinin ve tüketicilerin bireysel bütçe ve gereksinimlere göre anakart/CPU kombinasyonlarını birleştirmesine olanak tanır. Elektronik endüstrisinin geri kalanı (herhangi bir türden) soketleri büyük ölçüde terk etti ve bunun yerine doğrudan panoya lehimlenen yüzeye monte bileşenlerin kullanımına geçti.

Daha küçük ZIF soketleri, çip testi ve programlama ekipmanlarında, örneğin EEPROM‘lar, Mikrodenetleyiciler vb. üzerinde programlama ve test etmede yaygın olarak kullanılır.

 

Üniversal Test Prizleri

Standart DIP paketleri, en yaygın olanı 0,3 inç (7,62 mm) ve 0,6 inç (15,24 mm) olmak üzere çeşitli genişliklerde (pim merkezleri arasında ölçülür) gelir. Bir dizi cihazı destekleyen programcıların ve benzeri cihazların tasarımına izin vermek için evrensel test soketleri üretilir. Bunlar, farklı genişlikteki cihazların yerleştirilmesine izin veren pimlerin düştüğü geniş yuvalara sahiptir.

 

BGA Soketleri

ZIF soketleri, özellikle geliştirme sırasında BGA yongaları için kullanılabilir. Bu yuvalar güvenilmez olma eğilimindedir ve tüm lehim toplarını tutmada başarısız olur. Aynı zamanda takma kuvveti olmayan ancak geleneksel anlamda bir “ZIF soketi” olmayan başka bir BGA soketi türü, bilyelerin altına itmek için yaylı pimleri kullanarak daha iyi bir iş çıkarır.

 

ZIF Kablodan Karta Konektörler

ZIF kablodan karta konektörler, elektronik ekipmanın içindeki baskılı devre kartlarına kablo takmak için kullanılır. Bir örnek, dizüstü bilgisayarlarda LCD ekran ve anakart arasındaki kablo olabilir. Genellikle bir şerit kabloya dönüştürülen teller önceden soyulur ve çıplak uçlar konektörün içine yerleştirilir. Konektörün iki kayan parçası daha sonra birbirine itilerek kabloları kavramasına neden olur. Bu sistemin en önemli avantajı, tel uçlarına bir çiftleşme yarısının takılmasını gerektirmemesi, bu nedenle minyatür ekipman içinde yer ve maliyet tasarrufu sağlamasıdır. Bkz. esnek düz kablo.

 

Sabit Disk Sürücüleri

ZIF bant bağlantıları, Paralel ATA ve Seri ATA disk sürücülerini (çoğunlukla 1.8 inç form faktöründeki sürücüler) bağlamak için kullanılır. ZIF tarzı konektörlere sahip PATA sabit diskleri, öncelikle ultra taşınabilir dizüstü bilgisayarların tasarımında kullanıldı. SATA‘nın varsayılan olarak nispeten küçük form faktörlü bir konektörü olduğundan, o zamandan beri aşamalı olarak kaldırıldılar. Mini-SATA (mSATA), daha küçük form faktörlerinin gerekli olduğu yerlerde kullanılabilir.

Dahili olarak, neredeyse tüm sabit sürücüler devre kartlarını plakalı motorlarına bağlamak için ZIF bant kullanır. ZIF bant bağlantıları, yalnızca sabit sürücü için değil, aynı zamanda ana devre kartından gelen diğer bağlantılar için de iPod serisi taşınabilir medya oynatıcıların tasarımında yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. 1.8 inç PATA sürücülerinde üç tip ZIF konektörü olduğu bilinmektedir. ZIF-24, ZIF-40 ve ZIF-50, sırasıyla 24, 40 ve 50 pime sahiptir.

Paylaş:
Ulam:Nedir?
Önceki Yazı
PPV Nedir?
Sıradaki Yazı
Premier Ürünlerinin Kullanım Kılavuzunu Edinme