15 1 0 4000 1 https://haktanbozer.com.tr 300

Defrag Nedir?

Defrag, Defragmentasyon veya Disk Birleştime dosya sistemlerinin bakımında, birleştirme, parçalanma derecesini azaltan bir işlemdir. Bunu, dosyaları en az sayıda bitişik bölgeye (parçalara) depolamak için kullanılan yığın depolama cihazının içeriğini fiziksel olarak düzenleyerek yapar. Ayrıca, parçalanmanın geri dönüşünü engellemek için sıkıştırmayı kullanarak daha büyük boş alan bölgeleri yaratmaya çalışır. Bazı birleştirme yardımcı programları, genellikle sırayla erişildiğinden, daha küçük dosyaları tek bir dizinde tutmaya çalışır.

 

Birleştirme, avantajlı ve elektromekanik disk sürücülerdeki (sabit disk sürücüleri, disket sürücüleri ve optik disk ortamı) dosya sistemleriyle ilgilidir. Sabit sürücünün okuma / yazma kafalarının, parçalanmış dosyalara erişirken diskin farklı alanları üzerinde hareketi, parçalanmış olmayan bir dosyanın tüm içeriğine, okuma / yazma kafalarını diğer parçaları aramak için sırayla hareket ettirmeden, sıralı olarak erişmeye kıyasla yavaşlar.

 

Parçalanma nedenleri

Parçalama işlemi, dosya sistemi bir bütün olarak bir dosyayı depolamak için yeterli bitişik alan tahsis edemediğinde veya atamadığında ortaya çıkar, ancak bunun yerine bunun bir kısmını varolan dosyalar arasındaki boşluklara koyar (genellikle bu boşluklar daha önce dosya sisteminin sahip olduğu bir dosyayı bulunduğundan, sonradan silinmiş ya da dosya sistemi ilk etapta dosya için fazladan alan tahsis ettiği için). Sık sık eklenmiş dosyalar (günlük dosyalarında olduğu gibi), dosyaların sık sık eklenmesi ve silinmesi (e-postalarda ve web tarayıcı önbelleğinde olduğu gibi), daha büyük dosyalar (videolarda olduğu gibi) ve daha fazla sayıda dosya parçalanmaya ve sonuç olarak performansa katkıda bulunur kaybı. Birleştirme, bu sorunları hafifletmeye çalışır.

 

 

 

Ulam:Nedir?
Önceki Yazı
Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkındaki Yönetmeliği
Sıradaki Yazı
Türk Telekom Ödemeli Arama Nasıl Yapılır?