15 1 0 4000 1 https://haktanbozer.com.tr 300

VPS ile VDS Farkı?

VPS nedir? VDS nedir? VPS ile VDS farkı nedir?

 

Paylaşımlı Özel Sunucu (İngilizce: Virtual Private Server) adından da bir şeyler anlattığı gibi bir fiziksel makinenin yazılım yoluyla birden fazla kullanıcıya paylaştırılmasıdır. Bu işlem VMware benzeri programlar yardımı ile gerçekleştirilir. Fiziksel anlamda ayrılma yerine paylaşımlı kullanım olduğu için VDS den başarım olarak geridedir. Cloud olarak da adlandırılabilir.

 

Sanal Adanmış Sunucu (İngilizce: Virtual Dedicated Server )  ise sunucunun kiralanan bölümünün fiziksel olarak ayrılmasıdır. Belirtilen değerler tamamen size aittir. Aşırı yüklenme gibi durumlar olmadıkça başarım açısından tam performansta çalışır. Paylaşım durumu olmadığı için etkileneceği olay olmaz. Dedicated olarak da adlandırılabilir.

 

Hangisini tercih etmek gereklidir?

Eğer basit bir kullanıcıysanız ve bütçeniz kısıtlıysa normal barınma (hosting) hizmetlerine bakmanız bütçeniz açısından daha iyi olacaktır. Biraz daha uznamca bir şeyler istiyorsanız bayi barınma (Reseller hosting) hizmetine bakmanızı öneririm. Eğer tam olarak işinizde uzmansanız ve az sistem gereksinimi gerekiyorsa VPS seçebilirsiniz. Sistem gereksinimi çok olan işlerde kullanacaksanız VDS kullanmanız en iyi başarım istiyorsanız sizin için doğru bir seçenek olacaktır.

Paylaş:
Ulam:Nedir?
Önceki Yazı
CentOS Web Panel Kurulumu
Sıradaki Yazı
CentOS 7 Üzerine CSGO Sunucusu Kurmak