15 1 0 4000 1 https://haktanbozer.com.tr 300

Sağlıklı Kilo Vermenin Yolları

Yaz ayları hepimizin fazla kilolarının en can sıkıcı olduğu dönem. Sıcaklarla birlikte daha çok yorulan vücudumuz adeta alarm verir hale geliyor. Peki bu fazlalıklara kendimizi zora sokmadan nasıl elveda deriz? İşte size sağlıklı kilo vermenin yolları.

Klişe Ama Gerçek: Bol Su İçin

Her diyetisyenin “altın tavsiyesi” mutlaka çokça su içmeniz yönünde olacaktır. Çünkü su, kilo vermek isteyenlerin vücudunda oluşacak metabolik değişmelerden kaynaklanan hasarı minimize eder.

  • Güne bir bardak suyla başlarsanız vücudunuz için doğal bir detoks etkisi yaratmış olursunuz ve gün boyu daha enerjik hissedersiniz.
  • Su, daha az yemek yiyip yağları daha hızlı yakmanıza yardımcı olacağı için dengeli bir diyetin olmazla olmazıdır.
  • Yemeklerden yarım saat önce içeceğiniz bir bardak su, sindirim sisteminizi çok rahatlatacak ve kilo verme stresinden kurtulmanızı sağlayacaktır.

Yapay Gıda = Zehir!

Kilo verirken sağlığını korumak isteyenlerin hazır gıdalardan mümkün olduğunda kaçınması gerekir. Özellikle “light” etiketiyle satılan bazı gıdalarda mono sodyum glutamat gibi tatlandırıcılar bulunduğu için dikkat edilmesinde fayda vardır.

Gönül ister ki her şeyin doğalını tüketerek beslenelim ama özellikle şehir hayatında bu imkansıza yakın. O yüzden sağlıklı kilo vermenin yolları içinde hazır gıdaların içeriğini okuyarak satın almak da önemli bir yer tutuyor.

Protein Ağırlıklı Beslenme: Uzmanların tavsiyelerinden bir diğer de vücudunuza bolca protein almanız. Kırmızı et ve süt ürünlerinde bolca bulunan protein tüketimi için konulan bir sınır neredeyse yok.

Şekere Sıfır Tolerans

Karatay, Atkins, Keto vb diyetlerin hepsinin ortak özelliğinin şekerden kaçınma olduğunu artık bilmeyen yok. Bunun nedeni ise çok basit; vücudun enerji ihtiyacını kalitesiz karbonhidratlarla karşılamasının önüne geçmek.

  • Şekeri hayatınızdan çıkarmanız sadece kilo vermenize değil gün içinde yaptığınız bütün faaliyetleri daha sağlıklı yapmanıza yardımcı olur.
  • Aşırı şeker tüketen kişiler, şeker tükettikleri zaman dilimi dışında sürekli yorgun ve halsiz hissederler.
  • Uyku problemi, kas ağrıları ve odak sorunu gibi yaşam kalitesini düşüren faktörlerin nedenlerinden biri de şekerdir.

Vücudun Rutine İhtiyacı Var

İnsan metabolizması basit denklemler üzerine kuruludur. Doğanın kendi sistemine ne kadar yakın hareket ederseniz vücudunuz size o kadar olumlu mesaj gönderecektir. Gün ışığıyla birlikte uyanıp güzel bir kahvaltıyla başladığınız bir gün, beden ve ruh sağlığınızı korumanızı kolaylaştıracaktır.

Sonuç olarak sağlıklı kilo vermenin yolları konusunda söylenen her şey, daha doğal olanın üstün olduğu bir tavsiyeler bütünü oluşturuyor diyebiliriz.

Ulam:Diğer
Önceki Yazı
Arçelik TV Servis Menüsü
Sıradaki Yazı
NTK003 Kullanma Kılavuzu