15 1 0 4000 1 https://haktanbozer.com.tr 300

HTML5 Üzerinden Hız Testi Scripti

Bu yazıda Federico Dossena tarafından hazırlanmış olan ve tarafımdan ufak çeviri yapılmış olan scripti sizlerle paylaşacağım. Bu script github üzerinden paylaşılmıştır. Bu linkten ulaşabilirsiniz.

Çalışan örneğine buradan ulaşabilirsiniz.

Bu script sadece HTML5 kullanmaktadır. Flash, Java, Websocket, gibi şeyler yoktur. Internet Explorer 11, Microsoft Edge 12+, Mozilla Firefox 12+,Google Chrome / Chromium 31+, Apple Safari 7.1+, Opera 18+ gibi tarayıcılarla tam uyumludur.

Yavaşça kurulum dosyalarına ve yapılması gerekenlere geçelim.

Bu adresten indirebilirsiniz. Eğer çalışmazsa burayı deneyin.

Dosyalarımızı kurulum yapacağımız yere FTP sayesinde yüklemeden önce  veri tabanı oluşturmanız lazım. Ardından “telemetry_settings.php” adlı dosyada veritabanı için gereken yerleri doldurmamız gerekiyor. Bunlardan sonra veritabanı tipine göre (MySQL veya PostgreSQL) içinden çıkan dosyayı kurmamız lazım. Kurulumdan sonra “speedtest_users” adlı bir boş tablo oluştuysa herhangi bir problem yok demektir.  Veri tabanına kayıt edilme işlemini “index.html” adlı dosyada

w.postMessage('start {"telemetry_level":"basic"}')

 

Bu kod ile veritabanına IP Adresi, Kullanıcının Kullanmış Olduğu Tarayıcı, Tercih edilen dil, Test sonuçları toplanır.

Eğer hiçbir veri kaydedilmesin istiyorsanız şu şekilde değiştirmeniz gerekir:

<span class="pl-s1"><span class="pl-smi">w</span>.<span class="pl-c1">postMessage</span>(<span class="pl-s"><span class="pl-pds">'</span>start<span class="pl-pds">'</span></span>);

 

 

Gereken değişiklikleri yaptıktan sonra FTP yardımı ile kullanacağınız yere yükleme işlemini yapabilirsiniz.

 

Eğer profesyonel şekilde değişiklikler yapmak veya bilgi almak istiyorsanız bu adresten daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Önceki Yazı
CentOS 6 PPTP VPN Kurulumu
Sıradaki Yazı
Google Chrome Cache Dosyasının Yerini Değiştirme