15 1 0 4000 1 https://haktanbozer.com.tr 300

Kendi Biyometrik Fotğrafınızı Kendiniz Çekin

Biliyorsunuz ki yeni kimlik, yeni ehliyet ve pasaport için biyometrik fotoğraf istiyorlar. Fotoğrafçılarda 4 tanesini 20 TL den başlayan fiyatlara size teslim ediyorlar. Hadi gelin bunu evde yapalım ve uygun fiyata halledelim.

  • Öncelikle günümüz telefonları iyi fotoğraf makineleridir. Bu iş için telefonunuzu kullanabilirsiniz.

 

  • Arka plan beyaz olsun. Aydınlatmayı iyi ayarlayın. Gölge oluşmasın. Eğer gözlük kullanıyorsanız fotoğraf çekerken çıkarın.

 

 

  • Eğer herhangi bir uygulama ile düzenleme yapmadıysanız internet üzerinden fotoğrafınızı düzenleyeceksiniz. Geçelim bunun anlatımına.

 

 

Böyle bir sayfa karşınıza gelecek. Ülke seçimini Türkiye yaptıktan sonra otomatik olarak fotoğraftaki gibi seçimler gelecek. Seçimleri yaptıktan sonra tüm kutucukları tıklayıp “Upload” butonuna basın. Ufak bir not düşeyim, 10×15 boyutunan 4 tane biyometrik vesikalık çıkıyor. 13×18 boyutunda ise 6 tane çıkıyor. Kaç tane lazımsa ona göre ayarlayın.

 

Ardından gelecek sayfada öncelikle Flash Player izni isteyebilir. İzni verin. Ardından fotoğraf üzerindeki gereken değişiklikleri yapın. Sağ üst tarafta işlem bitince nasıl olacağı gözüküyor. Onu göz önüne alıp ayarlayın. Ardından “Make Photo” tuşuna basıp devam edin.

 

İşlem bitince 85 saniye sonra indirmenize izin veriyor. Süreyi bekledikten sonra indirebilirsiniz.

Not düşeyim. Yüklediğiniz fotoğraf sunucularda 6 saatliğine tutuluyor, ardından siliniyor. İsterseniz son aşamadaki fotoğrafta gözüken “Delete my file from the server!” yazısına basıp bu işi hemen yapabilirsiniz. Eğer böyle yapacaksanız fotoğrafı indirdikten sonra silin. Yoksa düzenlediğiniz fotoğraf gidiyor.

 

İndirdiğiniz fotoğraf artık baskıya hazır. Üzerine tıklayarak tam boyutlu halini görebilirsiniz.

 

  • Son adım olarak fotoğrafın çıktısını almak için yakınınızdaki bir Media Markt şubesine gidebilir, internette baskı hizmeti veren siteler yardımıyla çıktı alabilir (netbaski.com gibi) veya çevrenize fotoğraf çıktısı alan bir yere gidebilirsiniz.
Önceki Yazı
Netmaster Modem Arayüzüne Girmek
Sıradaki Yazı
Media Markt’tan Fotoğraf Çıktısı Almak