15 1 0 4000 1 https://haktanbozer.com.tr 300

HLG Nedir?

Hybrid Log-Gamma (HLG), BBC ve NHK tarafından ortaklaşa geliştirilen, geriye dönük uyumlu bir yüksek dinamik aralık (HDR) standardıdır. Standart dinamik aralık (SDR) bölgesindeki mevcut iletim standartlarıyla uyumlu olmaya devam ederken, geniş bir dinamik aralığı kodlama yeteneği sağlar. Bu, HLG‘yi Standart Dinamik Aralık ekranlarıyla uyumlu hale getirerek hem ekipman üreticileri hem de içerik dağıtıcıları için karmaşıklığı ve maliyeti azaltır.

HLG standardı telifsizdir ve Radyo Endüstrileri ve İşletmeleri Birliği (ARIB) tarafından ARIB STD-B67 olarak onaylanmıştır. HLG, ATSC 3.0, Dijital Video Yayını (DVB) UHD-1 Aşama 2 ve Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) Rec. 2100. HLG teknolojisi, HDMI 2.0b, HEVC, VP9 ve H.264/MPEG-4 AVC tarafından desteklenir ve BBC iPlayer, DirecTV, Freeview Play ve YouTube gibi video hizmetleri tarafından kullanılır.

HLG aktarım işlevi, SDR‘nin gama eğrisi ile geriye dönük olarak uyumludur. Ancak HLG,  Rec. 2020 ile yaygın olarak kullanılır. Uyumlu olmayan cihazlarda görünür ton kaymaları ile doygunluğu giderilmiş bir görüntü üreten 2020 renk primerleri. Bu nedenle HLG, SDR-UHDTV ile geriye dönük uyumludur ve yalnızca Rec. 709 destekleyen yaygın SDR cihazlarında renk bozulması gösterecektir.

 

Alıntıdır
Paylaş:
Ulam:Nedir?
Etiket:,
Önceki Yazı
Monster Abra A7 V12.1 Kullanım Kılavuzu
Sıradaki Yazı
SDR Nedir?