15 1 0 4000 1 https://haktanbozer.com.tr 300

Quick Charge 3.0 Adaptörün İçinde Neler Var?

Evet arkadaşlar bugün Quick Charge 3.0 destekli bir şarj adaptörü ile karşınızdayım. Önce neden böyle bir şey yaptığımı diyeyim hemen.  Bu adaptör General Mobile GM 5 Plus modelinin adaptörüydü. Çantada kalmış. Ardından çamaşır makinesi macerası oldu. Daha yıkama işlemi tam başlamadan çıkardım. İçinden biraz su çıktı falan. İki-üç gün kurutmaya bıraktım. Ardından çalıştırayım dedim. Adaptörü prize taktım. Yaklaşık 30 saniye sonra içinde patlama oldu. Kıvılcım çıktı. Dışında ve etrafta hasar oluşmadı. Ben de adaptör zaten gitti diyip içini açmaya karar verdim.

 

Bu hikayeden sonra adaptörü de tanıtayım.

 

 

Adaptörün dış görünüşü bu şekilde. Teknik özelliğine gelecek olursak, belirttiğim gibi Quick Charge 3.0 desteği var. Bu destek üzerinde GM Turbo Charge olarak belirtilmiş. Ama bildiğiniz Quick Charge 3.0 teknolojisi.  Giriş voltajı 100-240 V 50/60Hz olarak belirtilmiş. Oldukça geniş bir voltaj aralığı var. Çıkış gücü ise 5V 2.5A , 9V 2A , 12V 1.5A olarak belirtilmiş. Bu değerler aralığında cihaz ihtiyacı kadar çekiyor. Bu çıkış ise üzerinde bulunan dişi USB tip A portundan veriliyor. Adaptörün modeli de CC18W-01E olarak belirtilmiş.

 

Gelelim içini nasıl açtığıma. Adaptörün dişi USB tip A portunun bulunduğu kısımdan yan keski ile kesmeye başladım. Biraz arası açıldı. O ara hemen cardsharp yardımıyla açıldığı yeri genişletmeye çalıştım. Ardından diğer yönleri de açıldı ve üzerindeki kapak çıktı.

 

 

 

Ardından içindeki devre kartını çıkardım. Patlamadan kalan şu şekilde hasarla karşılaştım.

 

 

Sanırım içinde kalan sudan dolayı bir kısa devre oldu. Ondan dolayı daha az parça hasar gördü.

 

Devre kartını da göstereyim hemen

 

 

İlk bakışta dikkatimi çeken elemanları söyleyeyim hemen.  PQ20-05 Trafo, 5D-5 ısıl direnç, T2.5A 250V sigorta, 330 16V RS612 katı kapasitör, CD221K kondastör ve tam okuyamadığım ama okuduğum kadarıyla CD112A 400V 10µf kondansatör.

 

Genel olarak Quick Charge 3.0 adaptörlerin içinde bunlar var diyebilirim. Burada da Çince olarak bir inceleme mevcut. Merak ediyorsanız translate yardımıyla bakın derim.

 

Benden bu kadar şimdilik. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

 

Ulam:İnceleme
Önceki Yazı
Cepteteb Başvuru Süreci
Sıradaki Yazı
Counter-Strike: Global Offensive Yeni Arayüze Geçme