15 1 0 4000 1 https://haktanbozer.com.tr 300

ADSL Nedir?

Sayısal Abone Hattı yani Asymmetric Digital Subscriber Line, DSL teknolojisinin bir ürünüdür. Ülkemizde en çok hizmet verilen DSL türüdür. Bir dağıtıcı (Splitter) kullanarak aynı hattan hem internet hem ev telefonu hizmeti almak mümkündür. ADSL hizmeti santralden 4 kilometreye kadar olan yerlere verilir.

Telefon santralinde geleneksel telefon ağı için hat genellikle başka bir frekans dağıtıcısının ses bandı sinyalini ayırdığı yer olan Digital Abone Hattı Erişim Çoklayıcısı/Paylaştırıcısı (Digital Subscriber Line Access Multiplexer) ‘nda sona erer. ADSL tarafından taşınan veriler genellikle telefon şirketinin veri ağı üzerinden yönlendirilir ve sonunda internet protokol ağına ulaşır.

Asimetrik kelimesi, veri transfer hızının, gönderim ve alım için eşit olmadığını belirtir. Kullanıcının veri alım hızı, gönderim hızından yüksek olur.

Ülkemizde ADSL veya ADSL2+ hizmeti verilmektedir. ADSL hizmeti teorik olarak en fazla 8 Mbps (Yani 1 MB/s) indirme 1 Mbps (Yani 0.125 MB/s) Yükleme hızına izin verir. ADSL2+ ise teorik olarak 24 Mbps (Yani 3 MB/s) indirme 1 Mbps (Yani 0.125 MB/s) Yükleme hızına izin verir. Fakat ülkemizde ADSL2+ üzerinden verilen hizmetler en fazla 16 Mbps (Yani 2 MB/s) olarak ayarlanmıştır. Alınan hızınız santrale olan uzaklığınız ile bağlantılıdır. Uzaklığınız arttıkça alacağınız hız azalır.

Kaynakça https://tr.wikipedia.org/wiki/ADSL

Paylaş:
Ulam:Nedir?
Etiket:,
Önceki Yazı
DSL Teknolojisi Nedir?
Sıradaki Yazı
CRDC 5 Portlu Usb Şarj Aleti İncelemesi