15 1 0 4000 1 https://haktanbozer.com.tr 300

DSL Teknolojisi Nedir?

Sayısal Abone Hattı yani Digital Subscriber Line kavramının kısaltmasıdır. Bu teknolojide bakır kablolar kullanılarak internet hizmeti verilmesi sağlanır.

Genellikle xDSL olarak geçer. Ülkemizde kullanılan teknolojileri ADSL ve VDSL dir.

Bir ADSL bağlantısı 3 temel iletişim kanalından oluşur. Alış Kanalı (downstream), Gönderiş Kanalı (upstream) ve POTS (Plain Old Public Telephone) kanalıdır.

Alış kanalı Mbps seviyesinde genişlik sunarken, gönderim kanalı Kbps’ler düzeyindedir. DSL, cihazlarının gerçek hızlar üreticelere ve cihazın modellerine göre değişim göstermektedir. DSL hizmetlerinden faydalanabilmek için, DSL hizmeti sunan şirketlerin belirlediği hızları destekleyen modem alınmalıdır. Yoksa taahhüt edilen hızdan daha düşük bir hız alınır.

POTS, ADSL iletim ortamı üzerinden telefon görüşmelerinin aktarılması için kullanılır. Bir telefon görüşmesi için 4 Khz’lik bir frekans yeterli olmaktadır. ADSL veri kanalları 25 Khz’lik frekans alanından başlayıp kablolamanın elverdiği ölçülerde yüksek frekanslara çıkabilmektedir. Farklı frekans aralık ile veri kanalları arasında etkileşim olmaz.

Bir hat üzerinde birçok kanal oluşturabilmek için Frekans Bölmeli Çoğullama (FDM – Frequency Division Multiplexing) Yankı Giderme (Echo Cancellation) olarak adlandırılan yöntemler kullanılır. Yankı Giderme yönteminde, alış ve veriş kanalları için aynı frekans alanı içinde kullanılırkende farklı kanallarda kullanılır. Dolayısıyla, aynı hızda bant genişliği elde etmek için Yankı Giderme yöntemini kullanmak yeterli olur, bu da daha uzaklara gidebilmek anlamına gelir. Ancak bu yöntemle kullanılan ADSL cihazları FDM cihazlara göre daha karmaşık olurlar.

Kaynakça https://tr.wikipedia.org/wiki/DSL

Paylaş:
Ulam:Nedir?
Etiket:, ,
Önceki Yazı
Link.TL Sitesi ile Para Kazanma
Sıradaki Yazı
ADSL Nedir?