15 1 0 4000 1 https://haktanbozer.com.tr 300

Amazon.com DHL Kargo Süreci

Evet arkadaşlar sonunda ilk amazon.com siparişimi verdim ve elime ulaştı. Hadi gelin bundan biraz bahsedeyim.

 

Siparişi 25.09.2018 Salı günü saat 20.20 gibi siparişi verdim. Sanırım kargo tipi AmazonGlobal Shipping olarak geçiyordu.

27.09.2018 Perşembe günü saat 01.18 de siparişimin kargoya verildiği ile ilgili e-posta aldım. DHL ile yollamışlar. 10 haneli bir kod. Bu adresten takibini sağlayabiliyorsunuz. Daha ayrıntılı bir şey istiyorsanız buraya bakın.

28.09.2018 Cuma günü Almanya üzerinden Türkiye’ye giriş yaptı. Giriş yaptığı saat 07.13 müş. Hemen gümrük ile ilgili bilgilendirme çıktı. Hem de e-posta geldi. Ben de müşteri hizmetlerini aradım (Numarası 444 00 40). Konuştuğum görevli bana ürünün gümrükte kontrolü gerçekleştikten sonra, eğer geçerse, tarafıma herhangi bir ücret alınmadığı bilgisi verildi. Tabi bu amazon.com siparişi olduğu için. Çünkü satın alırken ödeme kısmında gümrük vergisini de ödüyorsunuz. Kargonun içeriğini sordu. Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaramı ve e-posta adresimi aldı. Herhangi bir sorun olursa e-posta üzerinden dönüş yapılacağını belirtti. Teşekkür edip konuşmayı sonlandırdıktan sonra beklemeye başladım.

Akşamında gene gönderinin gümrüğe takıldığı ile ilgili yazılar çıktı. Başka şeyler de vardı. Arayıp sordum. Herhangi bir sorun olmadığı belirtildi. İşlemler sürüyormuş. Beklemeye devam ettim.

Tabi araya haftasonu girdi.

01.10.2018 Pazartesi günü ürünün gümrük işlemleri tamamlandığı bilgisi geldi. Ödemem gereken tutarın 0₺ olduğu falan yazıyordu. “Gönderi dağıtılmak üzere DHL sağlayıcısına yönlendirildi. Dağıtım bilgisi bekleniyor.” şeklinde aşama yazıyordu. Aynı gün Yurtiçi Kargo mobil uygulamasından kargom olduğuna dair bilgi geldi. Tabi Yurtiçi Kargo bireysel online işlemler üyesi olduğum ve telefonumda giriş yaptığım için bu bildirim geldi. Üye olmanızı tavsiye ederim. Faydalı oluyor baya. Neyse dönelim konuya. Baktım gönderici DH**** Wo*** şeklinde gözüküyor. Dedim aha bunlar Yurtiçi Kargo ile çalışıyor. Benim bölgeme bakan şube kötü olmadığı için sevindim açıkçası. Beklemeye başladım.

02.10.2018 Salı günü siparişim Yurtiçi Kargo tarafından teslim edildi. Gümrük işlemleri kısa sürseydi daha hızlı olurdu. Tamamen gümrük geciktirdi.

 

Bu arada vergi ile ilgili bir evrak gelmedi. E-posta üzerinden DHL Türkiye’ye sorduğumda

“Ödemeyi Amazon’a yaptığınız için dekontu da onlar iletir çünkü gümrük vergisini biz Amazon’dan alıyoruz dolayısı ile de dekont size teslim edilmiyor.”

 

Şeklinde dönüş aldım. amazon.com da çok anlamadı gibi. Amerika dışı olduğu için yerel vergi dairesi (gibi bir şey dedi tam çeviremedim şimdi) ile iletişime geçin dedi. Vergi dekontu nerede, geliyor mu, gelmiyor mu, yanlışlık mı var gibi konular hakkında bilgim yok.

 

Şimdi biraz ekran görüntüsü atayım.

 

Gönderinin ilk günü. Tarih ve saat yerel olduğu için Türkiye’den farklı.

 

İkinci günü de bu şekilde. Amerika’dan Almanya’ya doğru yola çıkıyor.

 

Üçüncü günü. Önce Almanya’ya oradan Türkiye’ye

 

Gümrükten çıkışı ve Yurtiçi Kargo’ya teslimi.

 

Teslim edilişi

 

Gümrüğe takıldığına dair gelen e-posta. Üzerine tıklayarak tam boyutlu görebilirsiniz.

Gümrük işlemlerinin tamamlandığı ve ücret bilgisinin yer aldığı e-posta.

 

Genel olarak sorun yaşamadım. Ama işlemler (gümrük işlemleri) daha hızlı olabilirdi.

 

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Ulam:İnceleme
Önceki Yazı
Oral-B Pro 750 İncelemesi
Sıradaki Yazı
Amazon.com Aramex Kargo Süreci