15 1 0 4000 1 https://haktanbozer.com.tr 300

HP DeskJet 2620 Yazıcı İncelemesi

Bugün yazıcı incelemesi ile karşınızdayım. Bu yazıcı Bim e gelmişti. Fiyatı 139₺ di. Bu özelliklere sahip bir yazıcı için gayet uygun geldi bana. Aldım. Tabi ilk geldiği gün alamadım. Yazıcının olduğu şubeyi bulup aldım. Çünkü yaklaşık 4 şubede kalmamıştı. Yaklaşık 10 gün oldu alalı. Uzatmadan incelemeye geçmek istiyorum.

Geçmeden önce teknik özelliklerine bakalım. Bu siteden alıp Google Translate ile çevirdim. Çok düzeltmedim çünkü oldukça uzun yer kaplıyordu. Zaten çoğu anlaşılır özelliklerin.

  

Çok düzenli olmamış olabilir özellikler kısmı. Özür dilerim. Linkten ulaşabilirsiniz daha düzenli haline.

Kutu içeriğinden yazıcı, kitapçıkları, güç kablosu, USB Type B kablosu, 304 Siyah Demo kartuşu, 304 Renkli Demo kartuşu çıktı. Kartuşlar hakkında ayrı inceleme yapacağım.

Çıkan kitapçıkların özellikle Türkçe kısmını yazıcı ile taradım. HP Smart Android uygulamasından 300 dpi çözünürlük ile taradım.

Ürünün öne çıkan özellikleri print (yazdırma), scan (tarama) ve copy (kopyalama) şeklinde. Bunun yanında en önemli özelliği ise kablosuz (Wi-Fi) olması. Bu sayede ya yazıcının kendi ağına bağlanıp ya da yazıcıyı ev ağına kablosuz bağlayıp kullanabiliyorsunuz. En sevdiğim özelliği bu. Kendi ağından bağlanıp kurmuyorum ben. Evin ağına bağladım. Windows 10 kurulu bilgisayardan ve Android 8.0 yüklü telefondan sıkıntısızca yazdırma, tarama gibi işleri yapabiliyorum. Dediğim iki işletim sistemi için HP Smart uygulaması mevcut. Tarama vs gibi işlemleri oradan yapabiliyorsunuz.

HP ePrint özelliği sayesinde yazıcınıza özel bir e-posta adresi veriliyor. Bunu üye olup düzenleyebiliyorsunuz. Oraya attığınız e-posta hemen yazıcıdan çıkarılıyor. Tabi yazıcı açık ve ağa bağlı olduğu sürece. Bu ePrint özelliğini kullandığınız Facebook hesabına da bağlayabiliyorsunuz. Facebook ile bağladıktan sonra “HP Print Bot” sayfasına attığınız mesajlar da aynı şekilde yazdırılıyor. Hatta buradan ayar yapmanız da sağlanıyor. Siyah veya renkli yazdırma gibi.

Tarama özelliğinde Android uygulamasında en fazla 300 dpi seçeneği var. Fakat Windows 10 da bulunan “Windows Faks ve Tarama” uygulamasında 1200 e kadar çıkartabiliyorsunuz. Keşke uygulamada da 1200 ayarı olsaymış.

Kağıt olarak en fazla A4 destekliyor. Tabi eve yönelik bir cihaz olduğu için A3 desteği beklemek doğru olmaz. Renkli ve siyah çıktı kalitesini beğendim. Bu biraz kartuşa bağlı aslında. Bu fiyat aralığındaki cihazda nasıl bir baskı kalitesi beklenir o da farklı bir konu. Ev kullanıcısının her işini görür. Hatta 200-230 gram fotoğraf kağıdı da destekliyormuş. Ben hep A4 kağıdı ile çıktı aldım.  Daha fazla bilgiye giremeyeceğim maalesef. Bu arada ek bir kapağı var. Son fotoğraftaki. Çıktı alırken onu açınca A4 boyutu oluyor tam. Böylece yazıcıdan çıkan kağıt düşmeden duruyor.

Kartuş konusu biraz sıkıntı. Tabi eğer orijinal kullanırsanız. 304 siyah ve 304 renkli kartuşlar internette ortalama 50-55₺ gibi. Yani set halinde alırsanız 100-110₺ ye geliyor. Siyah kartuş 120, renkli kartuş 100 sayfa çıktı alıyormuş. Değerler oldukça az. XL versiyonları ise siyah ve renkli için 300 sayfa sunuyor. Fiyatlar ise iki katına çıkıyor. Böyle olunca muadil veya doldurma işi daha mantıklı gözüküyor. Muadili sanırım şu anda ülkemizde yok. Çünkü 304 yeni çıkan bir kartuş. XL versiyonunun siyah ve renkli muadili AliExpress sitesinde 25$ civarına satılıyor. Yaklaşık 304 set fiyatına. Doldurma ise tabi ki diğer HP kartuşlar gibi oluyor. Herhangi bir HP için olan doldurma kitini almanız yeterli. Ben Asyaink olandan aldım. İncelemesine buradan erişebilirsiniz. Bitmeyen kartuş tipi sistemler de var. Ama hem kartuşa hem yazıcıya işlem yapıldığı için bana mantıklı gelmiyor. Hani kartuş tamam da yazıcı garanti dışı kalıyor. Çok önermiyorum açıkçası.

Boyutları olarak da hoşuma gitti. Tasarımı güzel. Büyük yer kapladığı çok söylenemez.

Güç kaynağı eski yazıcılara benzer değil. Yani dizüstü bilgisayarların şarj aleti gibi değil. İçine montajını yapmışlar. 2 pinli güç kablosu takıyorsunuz sadece.

Giriş portu olarak iki giriş mevcut. 2 pin güç girişi ve USB Type B girişi. Kablosuz olduktan sonra USB Type B gereksiz geldi bana 🙂

Yan tarafında tuşlar ve bilgi ekranı var. Bilgi ekranında kartuş durumu gibi şeyler görülebiliyor. İptal etme tuşu, devam etme tuşu (kağıt bitince ekledikten sonra basmanız lazım), kablosuz tuşu, bilgi kağıdı yazdırma tuşu ve renkli veya renksiz fotokopi alma tuşu mevcut.  Zaten yanından çıkan kitapçıkları yazının başında belirttiğim gibi ekledim. Bu arada kartuşta doluluk sensörü gibi bir şey yok. Çıktı sayısına göre anlıyor. Çok sağlıklı olduğunu sanmıyorum. Yeni bir kartuş modeli olduğu için sıfırlama yöntemini bulamadım.

Özet olarak en beğendiğim ve kullanışlı bulduğum özelliği kablosuz bağlantısı olması.  Bu fiyat aralığında güzel bir özellik. Eğer bu civarlara bulursanız ve dolum yaparak kullanacaksanız kesinlikle tavsiye ediyorum.

 

Fotoğraflarına geçelim

Kusura bakmayın ışıktan dolayı kötü çıkmış ama

 

 

 

Ulam:İnceleme
Önceki Yazı
Ücretsiz .design Uzantılı Alan Adı
Sıradaki Yazı
HP DeskJet 2620 Kullanım Kılavuzu