15 1 0 4000 1 https://haktanbozer.com.tr 300

KingSpec M.2 SATA SSD İncelemesi

KingSpec markasının M.2 tipli SATA arayüzlü 22*42 boyutundaki SSD incelemesi ile karşınızdayım. İncelemeye konu olan model 128GB olanı. Model kodu NT-128 olarak geçiyor.

 

Eğer 22*42 boyutunda bir M.2 tipli SSD alacaksanız araştırdığım kadarıyla sadece SATA arayüzüne sahip bir cihaz alabiliyorsunuz. Ülkemizde de bu boyutta M.2 tipli cihaz yok gibi bir şey. Olan da gereksiz pahalı. Bundan dolayı yolunuz yurtdışı alışverişe düşüyor.

 

Araştırmalarım sonucu KingSpec markasının NT-128 modelini almaya karar verdim. AliExpress üzerinden aldım. 23.64$ ödedim. Herhangi bir gümrük vergisi çıkmadı. Fiyatta indirime kolay kolay girmiyor. Ben alırken en uygun fiyat buydu. Durum değişir mi bilmiyorum. Siz alacakken araştırın bir derim.

 

Aşırı teknik detayları yok. Teknik bilgileri kısıtlı. Ben de şu anda tam olarak erişemedim. Eğer teknik detaylarının daha fazlasını öğrenebilirsem başka bir yazımda haber veririm.

 

İlanda yer alan teknik detaylarına bakalım

 

Teknik özellikleri bu şekilde verilmiş. Yetersiz bana kalırsa. Daha fazla teknik özellik beklerdim ben.

 

Fazla uzatmadan ürünün kutusu ile incelemeye başlayayım.

 

Kutunun önü bu şekilde. Firma logosu sol tarafta büyük bir alanı kaplıyor. Sağ üstte firma adı ve 12 yıldır bu işi yaptıkları belirtiliyor. Altında ise M.2 formuna ve 22*80 veya 22*42 boyutunda bir SSD içerdiği bilgisi yer alıyor. Sağ alt köşede ise kapasite belirtilmiş.

 

 

Kutunun arkasında ise sol tarafın ortasında kutunun içindeki SSD yi görmemiz için şeffaf bir bölüm yapmışlar. Genel olarak teknik özellikleri yazıyor. Çok fazla üstünde durmaya gerek olduğunu düşünmüyorum. Sade ve anlaşılır bence.

 

 

Kutunun içeriği bu şekilde. SSD ve montaj için vidası çıkıyor. Vidasını koymaları güzel bir ayrıntı bence. Daha önceden bu tipte (M.2) bir SSD almadığım için her modelde çıkıyor mu bilmiyorum. Bu açıdan karşılaştırma yapamayacağım.

 

 

SSD ye biraz yakından bakalım.

 

Arkası da bu şekilde.

 

SSD nin boyutu fiziksel olarak çok küçük. Başından belirttiğim gibi 22*42 boyutunda. Ama elinize aldığınız zaman “Ben buna mı para verdim?” diye düşünüyorsunuz açıkçası. Oldukça küçük ve hafif. Böylece de bilgisayarınızda neredeyse yer kaplamıyor ve ağırlık yapmıyor.

 

Geçelim hız testine.

Test yaptığım bilgisayar: Hometech markasının  Alfa 700C modeli. Celeron N3350 işlemcili 3GB Ram olan bir bilgisayar.

 

Fiziksel olarak montajını yapıp, burada belirttiğim gibi kurulumunu yaptıktan sonraki ilk hız testi. SSD tamamen boş. İşletim sistemi yüklü değil.

 

Üzerine tıklayıp büyütebilirsiniz

 

Windows 10 kurulumu yaptıktan sonra sonuç bu şekilde.

Üzerine tıklayıp büyütebilirsiniz.

 

Üzerine tıklayıp büyütebilirsiniz.

 

CrystalDiskMark programında neden düşük değerler aldığım hakkında bir fikrim yok.

 

Değerlendirmeye geçecek olursam.

Zaten 22*42 boyutlarında bir M.2 SSD alacaksanız bu ürün karşınıza çıkacak. Çünkü boyutlardan dolayı seçeneğiniz azalıyor. Marka olarak diğer seçeneklere göre daha iyi bir ürün gibi gözüktüğü için tercihimi KingSpec NT-128 den yana yaptım. Şu anlık gayet memnunum. Sıkıntı çıkarır mı fikrim yok. Az teknik bilgi ile yorum yapmak zor diye düşünüyorum. Fakat sıkıntı çıkacağını düşünmüyorum. Bu fiyata gayet güzel bir ürün diye düşünüyorum.

 

Ürünü almak isterseniz buradan alabilirsiniz. Tavsiyem en ucuz yerden almanızdır.

 

Ulam:İnceleme
Önceki Yazı
SSD Tipleri Nelerdir?
Sıradaki Yazı
Şasi Numarasından Aracına Uygun Parça Bulmak