15 1 0 4000 1 https://haktanbozer.com.tr 300

Neden SSD?

Neden Sabit disk (HDD) yerine Katı hal sürücü (SSD) kullanmalıyız? Gelin bunu kullanıcı gözünden inceleyelim.

Öncelikle eskiden katı hal sürücüsünü gereksiz görüyordum. Boşa masraf ve depolama yönünden olumsuz olduğunu düşünüyordum. Tabi ki katı hal sürücülü bir bilgisayara geçene kadar 🙂

Sabit diskin yazma hızı 100-150 MB/s arasındadır. Katı hal sürücülerinde ise en az 400 MB/s dir. Tabi Sata 3 için konuşuyorum. Yani kağıt üzerinde baktığımızda en kötü katı hal sürücüsü, iyi bir sabit diske göre 3-4 kat daha hızlı.

Tabi bir de sabit diskte işletim sistemi olunca oldukça yavaşlıyor. Özellikle sabit sürücülü cihazlara Windows 10 yüklerseniz, disk kullanıp sorunu yaşarsınız. Bu da Windows arama hizmetinden dolayı kaynaklanır. Bu hizmet bilgisayarınızda bir dosya aradığınızda hemen bulmanızı sağlıyor. Sabit disk bu hıza yetişemiyor. Hem sürekli arka planda dosyalara hızlı erişim sağlamak, hem işletim sistemini çalıştırmak gibi işler sabit diske yüklenildiği için disk kullanımı %90-100 arasına çıkıyor. Bu durumda ya arama hizmetini kapatacaksınız ya da eski Windows sürümlerine döneceksiniz.

Katı hal sürücülü bir bilgisayarda işletim sisteminin açılıp kullanıma hazır hale gelmesi 6-8 saniye alıyor. Tabi Windows 10 kullandığım için ona göre biliyorum. Bu değerler kullandığınız katı hal sürücüsüne ve açılışta başlatılan programlara göre değişir. Ama en ağır programlar açılışta başlasa bile 20 saniyeyi geçeceğini sanmıyorum. Sabit disklerde ise en iyi ihtimalle 40 saniyede açılış süresi başlıyor. Yaklaşık 5 kat fark ediyor.

Tabi bu farklar oyun, Photoshop, AutoCAD gibi programlarda da fark ediyor. Dosya boyutu daha fazla olduğu için onlarda daha da fark açılıyor.

İşlemci, Ram, Ekran kartı gibi donanımlar bilgisayarınızın performansını belirliyor. Katı hal sürücüsü ise hızlı olmasını sağlıyor. Bilgisayarın hızı tamamen katı hal sürücüsüne bağlı. Çünkü işletim sistemi, oyun gibi şeyler depolama birimlerine yükleniyor.

Eğer yeni bir bilgisayar alacaksanız bütçenize ortalama 150 lira ekleyip 120GB bir katı hal sürücüsü mutlaka alın derim. Ardından sabit disk alın. İşletim sistemi başta olmak üzere sık kullandığınız uygulamaları katı hal sürücüsüne yükleyin. Sonuçta arada 5 kat hız farkı var. Bir de işletim sistemi sabit diskte olursa diskin okuma ve yazma hızları oldukça düşüyor. Ama katı hal sürücülerinde böyle bir sorun yok.

Eğer yeni aldığınız bilgisayarınıza katı hal sürücüsü alıp, işletim sistemini katı hal sürücüsüne kurarsanız, diğer uygulamaları da sabit diske yüklerseniz tam performansı ile kullanmış olursunuz.

Ulam:İnceleme
Önceki Yazı
Alcatel T-37 Kullanma Kılavuzu
Sıradaki Yazı
Tivibu İncelemesi