15 1 0 4000 1 https://haktanbozer.com.tr 300

SSD Tipleri Nelerdir?

Daha önceden burada SSD kullanmanın faydalarını, burada da aldıktan sonra nasıl kullanabileceğimizi anlatmıştım.

Şimdi geldik en önemli konulardan birine. Diyelim bir SSD almak istiyorsunuz. Fakat araştırdığınızda bir çok tipte SSD olduğunu fark ettiniz. Bu durumda aklınız karıştı. Daha fazla yere bakmadan gelin beraber inceleyelim.

 

 

 

 

2.5″ SSD Örneği

 

2.5″ SSD

Bu SSD tipinin boyutları aynı dizüstü bilgisayar harddiski gibidir. Bu tip SSD ler SATA 3 arayüzünü kullanırlar. Dizüstü bilgisayarınızda kullanmak için mevcut harddiskinizi çıkarmanız yeterlidir. Bilgisayarda kullanmak isterseniz dönüştürücü almanız gerekmektedir.

 

2.5″ den 3.5″ boyutuna çevirici adaptör.

 

 

 

 

 

mSATA SSD Örneği

 

mSATA

mSATA veya açılımı ile mini SATA tipi SSD ler 2.5″ boyutlu disklerin küçültülmüş halleridir. Dışlarında bir kasa diye tabir edebileceğim parça bulunmaz. Direkt sahip olduğu pcb ve bileşenleri görünür. Bu tip diskler ve bu diskleri destekleyen anakartlar 2011 ve sonrası üretimdir. Yani kısmen yeni bir teknoloji diyebilirim.

 

 

 

M.2SATA SSD Örneği

 

M.2

M2.n yeni çıkan SSD tipidir. 2013 yılının Ağustos ayında çıkmıştır. En çok kargaşa yaşanan SSD tipidir. Çünkü çeşitli boyutlarda ve çeşitli arabirim tiplerinde ürünler vardır. Bunlar da bazı kargaşalara sebep olur. Hadi gelin beraber bakalım.

 

 

 

NVMe tipli olan SSD, PCI Express (Pci-e) arabirimini kullanır. Böylece SATA 3 ün sınırlarına (6 Gbit/s, 600 MB/s) takılmadan çok daha yüksek değerler (3000 MB/s ye kadar) elde edilebilir.

NVMe tipindeki SSD sadece 22*80 boyutundadır.

M.2 SATA olan ise 22*30, 22*42, 22*60, 22*80 ve çok nadir 22*110 gibi boyutlarda da üretilmektedir. Fakat en çok kullanılan boyutu 22*80 dir.

 

Bunları ayırmanın en kolay yolu bağlantı noktalarına bakmaktır.

 

M.2 Formundaki cihazların bağlantı noktaları ve kullanım alanları bu şekildedir.

 

 

 

M.2 SSD Boyut Karşılaştırması

 

 

 

 

Bir M.2 SSD boyut karşılaştırması daha.

 

 

4 tane SSD yan yana

 

 

Solda 22*80 boyutunda M2.SATA, Sağda mSATA

 

 

Solda mSATA, sağda 22*42 boyutunda M.2 SATA

Ulam:Nedir?
Önceki Yazı
Yeni SSD Alınca Yapılması Gerekenler
Sıradaki Yazı
KingSpec M.2 SATA SSD İncelemesi