15 1 0 4000 1 https://haktanbozer.com.tr 300

Neden Arduino Kullanmalıyım?

Basit ve erişilebilir kullanıcı deneyimi sayesinde Arduino binlerce farklı proje ve uygulamada kullanılabilmektedir. Arduino yazılımı yeni başlayanların kullanması için kolaydır, bir yandan da ileri düzey kullanıcılar için yeterince esnektir. Mac, Windows ve Linux iştetim sistemleri üzerinde çalışır. Öğretmenler ve öğrenciler için, düşük maliyetli bilimsel projeler oluşturmak, kimya ve fizik ilkelerini kanıtlamak ya da programlama ve robotla çalışmaya başlamak için kullanılabilir. Tasarımcılar ve mimarlar etkileşimli prototipler oluşturabilir, müzisyenler ve sanatçılar yerleştirmeler için kullanabilir.  Arduino yeni şeyler öğrenmek için önemli bir araçtır. Herkes için uygundur: Çocuklar, hobiler, sanatçılar, programcılar – bir kitin adım adım talimatlarını takip etmeyi veya Arduino topluluğunun diğer üyeleriyle çevrimiçi fikirleri paylaşmayı başarabilen herkes için uygundur.

Fiziksel programlama için birçok farklı mikro denetleyici ve mikro denetleyici platformu vardır. Parallax Basic Stamp, Netmedia’s BX-24, Phidgets, MIT’s Handyboard ve diğer pek çoğu benzer işlevsellik sunar. Tüm bu araçlar mikrodenetleyici programlamanın karmaşık ayrıntılarını alır ve kullanımı kolay bir paket haline getirirç Arduino ayrıca mikrodenetleyicilerle çalışma sürecini de basitleştirir.

Arduino ayrıca diğer sistemlere göre öğretmenler, öğrenciler ve ilgilenen amatörler için bazı avantajlar sunar:

Ucuzdur – Arduino anakartlar diğer mikrodenetleyici platformlarına göre biraz daha ucuzdur. Arduino modülünün en ucuz versiyonu elle monte edilebilir ve önceden monte edilmiş Arduino modülleri  50 dolardan daha ucuzdur.

Çoklu İşletim Sistemi Desteği – Arduino Yazılımı (IDE) Windows, Macintosh OSX ve Linux işletim sistemlerinde çalışır. Çoğu mikrodenetleyici Windows ile sınırlıdır.

Basit, Programlama – Arduino Yazılımı (IDE), yeni başlayanlar için kullanması kolaydır. Ayrıca ileri düzey kullanıcılar için de avantaj sağlayacak kadar esnektir. Öğretmenler için, programlama programlama ortamına dayanır. Bu yüzden o ortamda programlamayı öğrenen öğrenciler Arduino IDE’nin nasıl çalıştığına aşina olacaklardır.

Açık Kaynak ve Genişletilebilir Yazılım – Arduino yazılımı, deneyimli programcılar tarafından genişletilebilen açık kaynak araçlar olarak yayınlanmaktadır. Dili, C ++ kütüphaneleri aracılığıyla genişletilebilir. Teknik detayları anlamak isteyen kişiler, Arduino’nun temel aldığı AVR C programlama diline bakabilirler. Benzer şekilde, isterseniz Arduino programlarınıza AVR-C kodunu doğrudan ekleyebilirsiniz.

Açık Kaynak ve Genişletilebilir Donanım – Arduino kartlarının planları Creative Commons lisansı altında yayınlanır. Böylece deneyimli devre tasarımcıları modülün kendi versiyonunu oluşturabilir, genişletebilir ve geliştirebilir. Nispeten deneyimsiz kullanıcılar bile nasıl çalıştığını ve para biriktirdiğini anlamak için modülün breadboard versiyonunu oluşturabilirler.

 

 

Önceki Yazı
Arduino Nedir?
Sıradaki Yazı
Arduino Mega