15 1 0 4000 1 https://haktanbozer.com.tr 300

RAMDAC Nedir?

Random-Access Memory Digital-to-Analog Converter veya Türkçe hali ile Dijital-analog dönüştürücü rasgele erişim belleği (İngilizce Kısaltması RAMDAC), rengin depolanması için bilgisayar  ekran kartı denetleyicilerinde kullanılan küçük bir statik rasgele erişim belleği (SRAM) ile üç hızlı dijital-analog dönüştürücünün (DAC) birleşmiş halidir, paleti ve renkli bir monitörü ayarlayabilmek için analog sinyalleri (genellikle bir voltaj genliği) üretir. Ekran belleğindeki mantıksal renk numarası, SRAM’ın veri çıkışında görünecek bir palet girişi seçmek için SRAM’ın adres girişlerine beslenir. Bu girdi, istenen fiziksel rengin üç bileşenine (kırmızı, yeşil ve mavi) karşılık gelen üç ayrı değerden oluşur. Her bileşen değeri, analog çıkışı monitöre giden ayrı bir DAC‘a ve nihayetinde üç elektron tabancasına (veya CRT olmayan ekranlarda eşdeğer) verilir.

 

DVI, HDMI, DisplayPort ve diğer dijital arabirim teknolojisinin kullanımı giderek daha yaygın hale geldikçe, RAMDAC’ın “DAC” kısmı muhtemelen eski hale gelecektir. Video verileri, geçişi minimuma indirilmiş diferansiyel sinyalleme (TMDS) veya düşük voltajlı diferansiyel sinyalleme (LVDS) aracılığıyla dijital olarak aktarılır ve gerçek ekran pikselleri etkinleştirilene kadar dijital-analog dönüşüm gerçekleşmez.

 

VGA Kart üzerindeki bir IMS G171 RAMDAC

 

DAC word uzunlukları genellikle 6 ila 10 bit arasında değişir. SRAM’ın kelime uzunluğu, DAC’nin kelime uzunluğunun üç katıdır. SRAM, renk arama tablosu (CLUT) olarak işlev görür. Genellikle 256 girişe sahiptir (ve böylece 8 bitlik bir adres). DAC‘ın kelime uzunluğu da 8 bit ise, ekran için 16777216 (16,7 milyon) olası renk arasından 256 seçimine izin veren 256 x 24 bit SRAM’ımız vardır. Bu SRAM’ın içeriği, ekrana aktarım için herhangi bir piksel oluşturulması gerekmediğinde değiştirilebilir. Dikey görüntü dengesini korumak için bir senkronizasyon darbesi gerekir. Bu nedenle, her kare için dikey bir boşluk atımı üretilir. Bu dikey boşluk atma nabzı ekranda görünmez ve gönderilen herhangi bir piksel yoktur. Bu nedenle, D / A boşta ve kullanıcının SRAM renk arama tablosunu değiştirmesine izin verebilir.

 

Basit bir çalışma şeması

 

SRAM genellikle atlanabilir ve Gerçek renk modları için DAC’lar doğrudan ekran verileri ile beslenebilir. Aslında bu, 1990’ların ortasından bu yana bir RAMDAC‘ın normal çalışma şekli haline gelmiştir, bu nedenle programlanabilir palet çoğunlukla eski yazılımlarla uyumluluğu sağlamak için eski bir özellik olarak korunur. Birçok yeni grafik kartında, RAMDAC, SRAM’siz sadece DAC kısmı kullanıldığında, gerçek renk modlarında çok daha hızlı bir saat hızında olabilir.

 

Belirli bir çıktının piksel saatine ilişkin hızlı bir şekilde hesaplama yapmak için şu şekilde hesaplayabilirsiniz;

Yatay pikseller x Dikey Çizgiler x 1.4 (boşluklar için) x yenileme hızı
(VESA’nın GTF hesaplama sayfasına dayanarak)
Genellikle RAMDAC derecesi, keskin kenarlar üretmek için piksel saatinden daha iyi (biraz) olmalıdır.

2006 itibariyle, modern bir ekran kartının DAC frekansı 400 MHz hızında çalışmaktadır. Ancak, XGI Volari XP10 tabanlı ekran kartlarının DAC frekansı 420 MHz şeklindedir. PC platformu için üretim ekran kartında şimdiye kadar elde edilen en yüksek DAC frekansı, BarcoMed 5MP2 Aura 76Hz ile Barco firması tarafından ayarlanan 550 MHz’dir.

Ulam:Nedir?
Önceki Yazı
nisankitabevi.com Sipariş İncelemesi
Sıradaki Yazı
Logitech M557 İncelemesi